Nedir

Cemre Düşmesi Nedir? Ne Zaman Düşer?

Editör by Behlül Güngör

Cemre, ilkbaharın gelişini müjdeleyen ve haftada bir önce havada, sonra su ve toprakta oluşan sıcaklık artışıdır. Arapça kökenli bir sözcük olan Cemre, kor ve ateş anlamına gelir.

Mitoloji tarihinde de Cemre’ye yer veren Türkler, Türk ve Altay halk kültüründe bunu yazıta çevirmişlerdir. İmre adında bir cinin Cemre’ye neden olduğuna inanılmıştır. İmre, ilkbaharda görünerek, titrek ışıklar saçarak gökyüzüne yükselir. Sonra ise birden yeryüzüne inerek buzların üstüne düşer ve eritir. Isınan toprak sayesinde yukarıya buhar yükselir.

Dilimize İmre yerine Cemre olarak girmesinin sebebi Anadolu Türkleri’nin kullandığı Arapça’dan dolayı gelmiştir.

İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

İlk Cemre her yılın Şubat ayının yirminci gününde yeryüzüne düşer. Çoğu eski inançlarda temizlenmek ve yeniden doğuşu temsil eden ateş ve aşk kavramının yakıcılığı anlamları ile de yakından ilgilidir. Onlarda EROS biz de İmre yani Cemre’dir.

Kavimler, Cemre’nin düştüğü günün yaratıldıkları gün olduğuna inanırlar. Azerbaycan Türkleri Nevruz Bayramı kutlamalarını buna göre yaparlar. “Boz ayın dört çarşambası” deyimleri ile baharın gelişini Nevruz Bayramı‘nda kutlarlar.

2017 yılında Cemre tam olarak bugün yani 20 Şubat’ta düşmüştür. Yazı dört gözle bekleyenlere, içinin kıpır kıpır olması için yeni aşklara yelken açacak kişilere, dertleri, sıkıntıları bir kenara bırakıp güneşin tadını çıkaracak herkese hayırlı olsun. Umarım ilk düşen cemreyle hayalleriniz gerçek olur.

Son olarak Muazzez Abla’mızdan Cemre Düştü adlı eserini sizlere armağan ediyorum.

Yorum Yap