Nasıl Yapılır

Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Editör by Editörmatik

Çaydanlık evinizde en çok kullanılan araçtır. Sabah kahvaltı akşam keyfi derken günün pek çok anında çay içilmektedir. Çok kullanılan bu araçların içerisinde kireç, sararma olurken dış kısmında ise lekeler oluşur ve matlaşır. Peki, evimizin en hamarat aracı olan çaydanlık nasıl temizlenir? Bu yazımızda sizlere çaydanlığın kolay bir şekilde parlatılması ve dezenfekte edilmesi için pratik önerilerde bulunacağız.

Çaydanlığın İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Çayın demlendikten sonra uzun süre içerisinde kalan dem çaydanlığın iç kısmının sararmasına sebep olur. Bu sarı tabaka çaydanlığınızın kirli görünmesine sebep verir. Çamaşır suyu gibi kimyasal malzemeler kullanılarak da temizleyebileceğiniz demliğinizi doğal yollarla da temizleyebilirsiniz. Sararmış demliğinizi temizlemek için demliğin içerisine 2 yemek kaşığı limon tuzu ekleyip suyla doldurun. Demliği ocağa alıp kaynatın.  Ardından limon tuzu eklenmiş suyu döküp bir kere de sadece su doldurarak demliği kaynatın. Çaydanlıkta oluşmuş kireç tabakasının temizlenmesinde de aynı yöntemi kullanmak mümkündür. Kireç çözücü kimyasallar ile de kireç temizliği yapılabilmektedir. Ancak bu temizleyiciler zamanla çaydanlığın tabanının ve ibriğinin aşınmasına sebep olabilir. Ayrıca bu temizleyiciler sağlık açısından da oldukça tehlikeli malzemelerdir.

Yaptığınız temizliğin kalıcı olmasını istiyorsanız demliğinizde uzun süre çay bırakmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca ocakta yemek pişirirken çaydanlığı uzakta tutmanız daha geç kirlenmesine yardımcı olacaktır.

Çaydanlığın Dış Yüzeyini Parlatmanın En Kolay Yöntemleri

Zamanla çaydanlığın üzerinde lekeler oluşur ve parlaklığını kaybeder. Çaydanlık dış temizliği yapılırken piyasada bulunan amonyaklı krem temizleyiciler kullanılarak temizlenebileceği gibi pek çok doğal yöntem kullanılarak da çaydanlığı temizlemek mümkündür.  2 yemek kaşığı sirkenin içerisine 2 yemek kaşığı karbonat ilave edilerek çaydanlığın dış kısmı sünger yardımı ile sürtülür ve ardından bol suyla durulanır. Ardından su emici bir bez yardımı ile kurulanır. Aynı işlemi 2 yemek kaşığı sirkenin içerisine 2 yemek kaşığı kaya tuzu ilave edilip hazırlanan karışım ile de yapılabilir. Sünger yerine sıkıştırıp küçülttüğünüz bir poşet yardımı ile de çaydanlığı parlatabilirsiniz.

Aynı zamanda bazı meyve ve sebzelerin de parlatma özelliği bulunmaktadır. Limon kabuğu ve elma kabuğu da çaydanlığınızın daha parlak bir hale gelmesini sağlar. Patates dilimleri yardımıyla da çaydanlığın üst yüzeyi sürtülerek parlatma işlemi yapılabilir. Çaydanlık temizliği için püf noktası çaydanlığın sayılan parlatma işlemlerinin ardından nem emici bir bez ile kurulamaktır. Kurulama işlemi yapılmadığında su lekeleri oluşacak ve çaydanlık istediğiniz gibi parlamayacaktır. Çaydanlık temizliğini evinizde bulunan basit malzemeler ile kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde çaydanlığınızı ilk aldığınız günkü parlaklığına dönüştürebileceksiniz.

Yorum Yap