Teknoloji

Çağımızın Hem Düşmanı Hem Dostu Kim Mi?

Editör by Editörmatik

Tabi ki bilgisayar oyunları, teknoloji hızla gelişti dünya üzerine yansıtılan bir de tam aksine yansıtılmayan teknolojik bir sürü sistem bunların çoğu insan beynini ve bilinçaltını biz fark etmesek de iyi ve kötü olarak yoğunlukla etkilemekte.

Bilgisayar Oyunlarının İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Açıkçası hem iyi hem kötü birçok etkisi var burada önemli olan bu oyunları kendinizce nasıl kullanacağınız yâda topluma nasıl empoze edeceğiniz. Örneğin şiddet içerikli bilgisayar oyunları sizi saldırgan ve şüpheci ve fazla korkusuz kılabilir. Aynı zamanda bu oyunlar vesilesiyle bilgisayar başında çok kalmak obeziteye, duruş bozukluklarına sizi dış dünyadan ve sosyallikten uzaklaştırarak içe kapanmaya neden olabilir. Bunun yanında akılcı kullanıldığında size fazlaca olumlu etki de getirmekte.  Örneğin aksiyon oyunları beyinin bazı fonksiyonları için yararlı olduğu bazı uzman psikologlar tarafından söylenmekte, üstelik el ve göz koordinasyonunda da beceri kazanmanıza yardımcı. Ayrıca dikkat, bir nesnenin yerini tahmin edebilme, görsel uzaysal yeteneğinizin gelişmesi de yararlı olduğu şıklar.

Bu Oyunların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Öncelikle olumlu etkilerinden bahsedecek olursak;

  • El ve göz koordinasyonu gibi motor becerilerini geliştirdiği ve algı seviyesinin artmasına büyük oranda yardımcı,
  • Oyunda birçok kişiye karşı oynama, grup çalışması ve ekip çalışmasında başarısını arttırır. Birden fazla iş ile ilgilenme kapasitesi yükselir.
  • Çabuk karar verme dürtüsü kazandırır ve bu dürtüyü geliştirir. Doğru kararlar almasına yardımcı olur.
  • Kazanma ve kaybetme duygusunu ve başarıyı kazandırır.
  • Pratik yapma yeteneği kazandırır ve geliştirir. Plan kurma, uygulama ve bir sonraki aşamalara hazırlıklı olma becerileri kazandırır.

Olumsuz etkilerinden bahsedecek olursak;

  • Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak ile vakit geçirmesi fiziksel ve ruhsal gelişim bozukluklarına, uykusuzluğa, obezite gibi zararlı etkilere sebep olabilir.
  • Bilgisayar oyununun türüne göre çocukta sinirlilik ve agresiflik sorunları ortaya çıkabilir. Fazla aksiyon ve şiddet içerikli oyunlar bunun nedeni olarak ilk sıradadır.
  • Bu oyunlar sırasında çocuklarda kavga ve küfür etme alışkanlıkları tespit edilmiş ve oran olarak da arttığı gözlemlenmiştir.
  • Bilgisayar oyunlarına olan bu bağımlılık çocukların okul hayatını da olumsuz olarak etkileyebilir.

Oyun Oynamanın Çocuğun Gelişimine Etkileri

Buradaki en önemli unsur bilinçli anne ve babalara düşmekte. Çocuklarıyla zaman geçirmeye çalışmalılar bilgisayar oyunu bil oynayacaklarsa birlikte yapmalılar. Her şeyin dozu ve kararı çok önemli bun değerlendirmek ise ebeveynlerin bu olasılıkları akıllıca kullanmasından geçiyor. Teknolojiden öğreneceğimiz şeyler gün geçtikçe çoğalmakta ama ona her koşulda bağımlı olmak zorunda değiliz. Çocuklarımızın gelişiminde oyunlar ve oyuncaklar çok önemli bir yerde ve bilinçli anne, babaların da çocuklarını gelecekleri için hazırlamaları şart illa çok pahalı okullarda eğitim alması gerekmiyor yâda son moda oyuncak ve cihazlara da ihtiyaçları yok önemli olan bir nesneyle oynarken onda ne gördüğü geleceği de böyle şekilleniyor.

Yorum Yap