Nedir

Buhar Kazanlı Ütü Nedir?

Editör by Editörmatik

Kıyafetlerimiz ne zaman şık ve hoş görünmek amacıyla kullanılır hale geldi o zaman giysilerin kırışık görüntüsü bizlere rahatsızlık vermeye başladı. Bu sebeple de ütüye gereksinim duyuldu. İlk icat edilenler kömürlü ütüler, sonrasında elektrikli ütüler ve en son olarak da buharlı ütüler oldu. Her yeni icat edilen ütü ise işimize gitgide kolaylık sağladı. Bu kadar imkana rağmen halen daha kırışık giysileri en hızlı ve kolay şekilde ütülemenin yollarını aramaktayız. Buharlı ütü ile işimiz kolaylaştı derken bir yeni icat ile daha da kolaylık sağlandı. İşte en yeni icat olan buhar kazanlı ütü!

Bilindiği gibi ütü yaparken kıyafetlerdeki kırışıklıkları açmada buhar kullanma önemli bir yer tutmaktadır. Peki, buhar kazanlı ütü nasıl kullanılır? Ütünün içindeki basınçlı buhar, sıcaklıkla buluştuğunda kırışıkların büyük ölçüde açılması sağlanıyor.

Buhar kazanlı ütülerdeki temel özellik ise buharın gücü ve basınçlarıdır. bu özellikler gr/dakika ve Bar ile ölçülür. buharın çıkış basıncına bar denilmektedir. Buhar kazanlı ütülerdeki basınç gücü, buharlı ütülerden farklı olma sebebidir ve bu artı bir özellik sağlamaktadır. Buharlı ütülere kıyasla buhar kazanlı ütülerin kırışıklıkları açmada daha hızlı ve başarılı olduğu bir gerçek! Ancak buhar basıncının verim alınabilmesi için 3.5 bar üstünde olması gerekmektedir. Ayrıca büyük su haznesinin olması ve tek seferde ilave su eklemeksizin 2 saat kadar kesintisiz bir şekilde ütü yapılması artı puan sağlayan bir diğer özelliktir. Çünkü küçük hazneye sahip buharlı ütülerin kısa sürede suyu bittiği için sık sık su eklemek gerekiyordu. Bunun yanında her seferinde ütüyü fişten çekmek gerektiğinden ısı kaybı da ortaya çıkıyordu. bu da hem zaman kaybına hem de para kaybına yol açmaktadır.

Buhar Kazanlı Ütü Mü Normal Ütü Mü?

Günümüzde şık ve kusursuz giyinebilmek için ütü yapmak önemli bir gereksinim. Şu sıralar piyasada buharlı ütüler ve jeneratörlü ütü adıyla da anılan buhar kazanlı ütüler bulunmaktadır.

Buhar Kazanlı Ütüler ve Normal Ütüler Arasında Fark Nedir?

Buharlı ütü denilen normal ütülerin kazanlı ütülere göre su haznesi daha küçüktür ve kısa bir sürede kullanıma hazır olurlar. Aslında normal ütüler de kırışıklıkları açma hususunda oldukça verimlidir. Fakat buhar jeneratörlü ütü nasıl kullanılır kısaca bilgi verelim: haznesi doldurulan ütü basınçla dolar ve kıyafetlerinize bu basınç ütüleme esnasında uygulanır. Bu sebeple kırışıklıktan eser kalmaz. Yani kısaca buharlı ütülerle kıyaslandığında 2 kat hızlı denilebilir. Buhar kazanlı ütünün çalışma prensibi normal ütüye kıyasla daha hızlı kırışıklıkları açabilecek kadar daha geniş su haznesinin olması ve kuvvetli basınç uygulamasıdır.

Buharlı Kazanlı Ütü Alırken Neye Dikkat Edilmelidir?

Buhar kazanlı ütüde bar olarak ifade edilen basınç değeri yüksek olmalıdır. Çünkü ütü için buhar gücü olmazsa olmazlardandır.

Ütü tabanı da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Giysilerinizin üzerinde ütünün kolay bir şekilde kayması ve zarar vermemesi için taban seçimi önem taşımaktadır. Alüminyum tabanlı ütü bir süre geçtikten sonra yapışmazlık özelliğini kaybedecektir. bu sebeple seramik taban gayet kullanışlıdır.
Ayrıca ev kazalarından korunmak için, kendiliğinden kapanma özelliği olması dikkat edilecek diğer bir noktadır.

Yorum Yap