Sağlık

Bu Hastalık Erkeklerde 3 Kat Fazla

Editör by Editörmatik

Yapılan araştırmalara göre “ani ölüm” vakalarında erkekler kadınlara göre 3 kat daha riskli durumda.Türkiye de her yıl 80 ile 100 bin dolayında insan ani ölüm sebebiyle hayatını kaybetmekte. Yalnızca ileri yaşlarda değil, her yaş grubunu kapsayan bu durumun nedeni büyük çoğunlukla kalp damar hastalıkları ve bu hastalık erkeklerde 3 kat fazla. Bu durumun erkekleri daha çok etkilemesinin nedeniyse DNA daki farklar. İngiliz Kalp Vakfı’ndan Dr. Ellen Wilson, erkekliği belirleyen Y kromozomunun, kardiyovasküler problemlere yatkınlığı belirlediğini söylüyor. DNA daki hangi gen değişikliklerinin buna sebep oduğuysa devam eden bir araştırma. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus, bu risk grubunda olanların sigara alışkanlığı varsa son vermesi, kolestrol ve yüksek tansiyona da dikkat etmeleri gerekiyor.

Hiç bir belirti göstermeden bir kaç dakika içinde gerçekleşen ani ölümler olduğu gibi genelde şikayetilerin başlamasından sonra bir saat içinde “ani ölüm” gerçekleşiyor. Şikayetler huzursuz ruh hali, göğüs ağrısı, bayılma hissi, nefes darlığı şeklinde oluyor.

Ani Ölümler Önlenebilir

Erkeklerde ani ölümler sinsi gibi görünmesine rağmen en önemli sebep kalp-damar hastalıkları olduğu için damarların tıkanmasına sebep olan sigara ve  kötü kolestrole, ayrıca yüksek tansiyona dikkat edilmeli. Düzenli ve sağlıklı bir diyetle beraber egzersiz de  günlük rutin haline geldiğinde ani ölümler büyük oranda önlenebiliyor.

Sporcularda Sık Görülüyor

Egzersizin ölüm riskini yüzde 31 oranında engellediği bilimsel çalışmalarlarla ortaya çıkarılmış ancak bedensel eforun yoğun olduğu aktivitelerde “ani ölüm” ler görülebiliyor. En riskli grup maraton, doğal parkur sporcuları ve çok fazla ağırlığın kaldırıldığı sporlar ya da durumlar olarak sayılabilir. Kontrolsüz kullanılan enerji içecekleri ve uyarıcı ilaçlar da riski arttıran durumlar olarak hatırlatılmalı. Bu sporları yapacak sporcuların mutlaka kardiyolojik muayeneden geçmeleri gerekli.

35 Yaş Öncesi Genetik

Otuz beş yaş öncesi görülen ani ölümlerin büyük çoğunluğu genetiktir ve doğuştan kalp rahatsızlıkları, kalp-dolaşım sisteminde yapısal sorunlar, kalp ritm bozukluğu (kardiyak aritmi), beyin damarlarındaki anevrizmanın yırtılması, kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopati) olarak sıralanabilir. Ailede  genç yaşta ani ölüm veya sık bayılma atakları geçmişi varsa, bu kişiler de riskli grupta sayılırlar.

35 Yaş Üstünde görülen ani ölümler, kalp damarlarında ani tıkanma ya da eski tıkanıklıkların oluşturduğu kalp kası bozuklukları olarak görülüyor.

Kardiyoloji uzmanı Prof Dr Ergün Seyfeli, bu hastalığın erkeklerde üç kat fazla görüldüğünü söylüyor ve ani ölümlerin engellenmesinin ilk önce koroner damar hastalıklarının önlenmesine bağlı olduğunun altını çiziyor. Bunun dışında ani ölümlere sebep olan durumlar, beyin kanaması, akciğer embolisi, karaciğer hastalıkları, aort anevrizması, menejit, zatürre, epilepsi, mide ve bağırsaktaki büyük kanamalar, zehirlenmeler, çeşitli ilaçlara karşı gelişen alerjik reaksiyonlar olarak sayılabiliyor. Erkeklerde fazla görülen hastalıklar arasında daha birçok hastalık olup erkek bireylerin bu hastalıklara karşı dikkatli olması ve kontrollerini aksatmaması yararlı olacaktır.

Yorum Yap