Nasıl Yapılır Nedir

Brezilya Fönü Nedir, Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Brezilya fönü; kimine göre güzellik ve kolaylık, kimine göre doğallığı bozan bir işlemdir. Kadınların en hassas noktalarından biri olan saçları mevzu bahis olunca hem denemek, hem de denemekten kaçınmak ikilemi kaçınılmazdır. Doğuştan düz saçlıymışım gibi yap diyenlere, bu işlemin kalıcılığının saç yapısına göre 4-6 ay arasında değişkenlik gösterdiğini söylemekte fayda var.

1. Brezilya Fönünü Kimler Yaptırır?

Saçın kıvırcık ve kabarık olup da zor şekil alıyorsa, saçıyla uğraşmaya vakti olmayanlardansan yaptırabilirsin. Boyalı saçlara ve röfleye de uygulanmaktadır. Ama, bu arada dikkat edilmesi gereken nokta; sırasıyla boya, keratin ve kesim işlemi yapılmasıdır.

Keratinden sonra boya yapılırsa etkisini azaltır.

2. Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Bu işlem, yaklaşık 4 saatini alabilir. Dilersen kuaförde, dilersen tek başına yapabilirsin. Ama, yanında bir arkadaşının olması en azından saçlarının arka tarafına işlem uygulayabilmendeki güçlüğü hafifletecektir. Set olarak da satılmakta; ayrı ayrı almak istersen gerekli malzemeler çok basit;

  • Sülfatsız şampuan
  • Keratin
  • Saç kurutma makinesi
  • Düzleştirici

Önce saçını sülfatsız şampuanla yıkamalı ve nemli kalacak şekilde kurulamalısın. Keratini uçtan dibe doğru sürmen daha doğru olacaktır. Tüm saça keratini yedirdikten itibaren 5 dakika beklemen yeterli olacaktır. Orta derecede ısıyla saçını kurutup, düzleştirmeye başlayabilirsin. Keratin, saçında 3-4 gün kalacağı için işlemi her gün, bir kez tekrar etmelisin. Yıpranmış saçlara tavsiye 200 derece, kalın telli doğal saçlara ise 230 derecedir. Kullandığın presin, titanyum ve seramik olması önemlidir, aksi takdirde saçını yakıp zarar verebilirsin. Saçını tekrar sülfatsız şampuanla yıkadığında argan yağı sürebilirsin.

3. Brezilya Fönünün Yararları Nelerdir?

Keratin, saçın yıpranmışlığını onaran bir proteindir. Elektriklenme ve cansız görünümden şikayetçiysen; brezilya fönü yaptıranlar parlak, dolgun saçlarıyla gezerken bunu fark etmek kolay olacaktır.

4. Brezilya Fönünün Zararı Var Mıdır?

Hamilelere ve astım gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilere tavsiye edilmeyen brezilya fönü için kullanılacak markanın kaliteli ve sağlıklı olması çok önemlidir. Alerjik bünyesi olanlar; göz yanması ve deride kızarıklık oluştuğunu da belirtmişir. Nadiren burun kanamasıyla karşılaşılmaktadır. Bunun dışında, yeni çıkan saçlar alttan dalgalı ve şekilsiz çıktığında görünüm açısından memnun kalmayanlar da olmuştur tabii. Kimyasalların doğru kullanılmaması sonucu, saç dökülmesi ve kelliğe varan etkiler görülmesi de mümkün.

5. Brezilya Fönü Hangi Koşullarda Bozulur?

Kimyasal tuzlar yani sülfat içeren şampuanlar etkiler. Aynı şekilde sıraya uyulmaması  dolayısıyla hemen saç boyası uygulanması, deniz suyu ve klorlu su yani havuz suyu saçın kimyasını etkileyeceğinden ötürü çabuk bozulma gerçekleşir. Fön oturana kadar, denizden bile fönlü çıkacakmışcasına saçlara sahip olabilmek ve yapılan işlemi ziyan etmemek için iz bırakacak tokalar veya gözlük gibi aksesurlar takmamanız gerekmektedir.

Ünlüler de kullanıyor mu diye sorarsan, tabii Gisele Bündchen’den Nicole Ritchie’ye kadar herkes ahenkle dalgalanan düz saçların peşinde.

Yorum Yap