Sağlık

Boyundaki Siyah Halkalar Neyin İşareti ?

Editör by Editörmatik

Bünyemizdeki bazı değişiklikler, sağlığımızla ilgili bazı sorunlar cildimizdeki benler, lekeler ves. gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtileri takip ederek birçok hastalığın sağlığınıza ciddi hasar vermeden önüne geçebilirsiniz. Bu tarz hastalık belirtilerinden biri de boyundaki koyu kahverengi veya siyah halkalardır.

Boyundaki Siyah Halkalar Neyin İşareti?

Boyundaki siyah halkalar da bünyemizdeki olumsuz değişikliklerin habercisi olabilir. Son araştırmalar boyundaki siyah veya koyu kahverengi halkaların diyabet hastalığın belirtisi olabilieceğini ortaya koymuştur. Diyabet hastalığının en önemli belirtileri aşırı susuzluk hissi ve halsizlik olarak bilinse de ciltte ortaya çıkan bu belirtileri de göz ardı etmemek gerekir.

Neden Diyabet Hastalarında Bu Halkalar Ortaya Çıkar?

Diyabet hastalığı vücuttaki insulin oranındaki değişikliklere bağlı bir hastalıktır. Boyundaki siyah halkalar da vücuttaki insülin miktarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki insülin hormonu oranının yükselmesine bağlı olarak ciltteki insulin alıcılar harekete geçer. Cilde renk veren şeyler pigmentlerdir. İnsulin alıcılar tetiklendiğinde ciltte ekstra pigmentleme ortaya çıkıyor. Bu yüzden de ciltte siyah ve koyu kahverengi halkalar ortaya çıkıyor.

Bu Halkalar Vücudun Hangi Bölgelerinde Ortaya Çıkar?

Diyabete bağlı olarak ortaya çıkan siyah ve koyu kahverengi halkalar sıklıkla boyunda kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra koltuk altı ve kasık bölgesinde de bu tür halkalar ortaya çıkabilir.

Diyabet Hastalığını Tetikleyen Şeyler Nelerdir?

Özellikle, ergenlerde ve genç yaştaki insanlarda diyabet hastalığı olduğunda ciltte boyundaki siyah halkalar gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Diyabet çoğunlukla genetik özelliklere dayalı olarak ırsi bir hastalık ortaya çıksa da çocuklarda bu hastalığı tetikleyen en önemli etken obezitedir. Bunun en bariz göstergesi, obezite oranındaki son yıllarda ortaya çıkan artışa paralel olarak diyabet oranının da küçük yaş grupları arasında artmasıdır. Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet hastalığı, gerekli önelemler alınarak insulin takviyesi ve diyet programı uygulanmadığı takdirde böbrekler ve gözler başta olmakla vücutta ciddi hasarlara yol açabiliyor.

Yorum Yap