Sağlık

Boyun Fıtığı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Editör by seoturka

Özellikle çalışan kişilerde daha fazla gözlemlenen boyun fıtığı birçok kişinin derdi haline gelmiştir. Boyun fıtığı her yaş grubunda oluşabilecek bir problemdir. Kas ile bağların bozulması sonucunda boyun fıtığı ortaya çıkar. Erken teşhis edildiğinde tedavi ile ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyunda 7 tane boyun omuru vardır Omurları hareket ettiren diskler bulunur İki kemik arasında temas engellendiğinde boyun da ağrılar meydana gelir. Boyun fıtığı oturuş, duruş ve iş yaşamında sürekli masa başında iş yapan kişilerin daha uğraştığı bir sorundur. Boyun fıtığında belirti şiddetli ağrılardır. Hastalığın başlangıcında boyun ve sırt bölgesinde çok şiddetli ağrılar baş gösterir. Disk sinirlere baskı yaptıkça ellerde ve ayak parmaklarında uyuşmalar başlar. Tedavi edilmez ise bacaklarda ağır ve altına kaçırma gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığı sadece boyun bölgesinde değil o sinirin takip ettiği tüm bölgelerde kendini gösterebilir. O sinir üzerindeki bölgeler güç kaybı yaşanabildiği gibi uyuşmalarda oluşabilir. Kesin tanı için MR ve muayene şarttır.

Boyun Fıtığı İçin Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Cerrahi tedavi son aşamada yapılmasına uygun görüyorlar doktorlar. Hastaların büyük çoğunluğuna ilaç tedavi, fizik tedavi ve yatak istirahati veriliyor. İlaçlar genelde ağrı kesici, kas gevşetici ve ödem azaltıcı verilir. Akut döneminde ve boyun zedelenmesinde boyunluk kullanılır. Çok ilerlemiş durumlarda enjeksiyonlar uygulanarak ağrı azaltılır. Boyun fıtıkları fizik tedavi ile düzelme olabiliyor. Spazm kasları gevşedikçe boyunda rahatlamaya başlıyor.

Boyun Fıtığını Önlemenin Yolları

Boyun fıtığını önlemek için masa başında çalıyorsanız dik oturun, kol destekli sandalyede oturun. Sırtınıza ve belinize destek verin. Uzun süreli kitap okumaktan, bilgisayar başında kalmaktan ve ağır taşımaktan sakının. Ani ve sert tepkilerden de kaçınmaya özen gösterin. Boynunuz zorlanırsa ağrıya neden olacaktır. Geceleri yastığınızın yüksek olmamasına dikkat edin. Kıyafetleriniz sizi sıkmayacak rahat giyimler olmalıdır. Masa da oturduğunuzda ara sıra ayağa kalkın ve belinizi dik tutun.

5 Yorumlar

Yorum Yap