Eğitim

Boşanmalar Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiler?

Editör by Editörmatik

Boşanmak İçin Çocuğun Büyümesi

Bireylerin boşanması çocukları yaşlarına göre farklı farklı yollarda etkilemektedir. Eşiniz ile anlaşamıyor ve birbirinize karşı çoğu uyuşmazlığınız var ise ama bunun yanında bir de küçük bir çocuğunuz var ve onu bu durumda kötü etkilememek psikolojik sorun almasını istemiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var. Boşanmak için çocuğunuzun belirli bir yaşa gelmesi gerekli mi? Ya da çocuğunuzun daha az etkilenebileceği bir yaş ortalaması var mı?  Bu sorulara verilebilecek yanıtlar şunlardır; Bir çocukta anne ve babanın boşanmasını kabullenebileceği boşanmak için çocuğun uygun yaşı şeklinde bir kavram yoktur. Anne ve babalar çocukları karşısında boşanmaya dair sert olmayan uygun davranışlar sergilerse çocuğun, bu küçük yaşlarda çocuklar bile olabilir, kötü etkilenmeyeceği ve alışacağı söylenebilir. Henüz yürüme aşamasında olmayan çocukta bile sarsıntılar yaşanmadan olay çözülebilir.

Çocukların en çok etkilendikleri, ailede şiddetli çatışma ve sorunlar yaşanması aynı zamanda tüm bunlar karşısında halâ çocukları için ayrılmamaları çocuğu oldukça yoğun etkiler ve ileride anne ve babasının iki yüzlülüğünn fark etmesine sebep olur. Bu durum ise çocuğu boşanmadan bile daha kötü etkiler. Çocuklarınıza karşı oldukça samimi vedürüst olmanız çocuğunuzun yararınadır. Çocuklarınızı yanılgılarınız içerisinde büyütmemelisiniz, aksi takdirde ileride yetişkin yaşlarında hep kurallar dışında olmasına ve karşı çıkma teşebbüslerine sebep olabilirsiniz. Fedakarlıklarınızın hepsini çocuğunuz üzerine yüklemeyin.

Boşanmış Bir Ailede Çocuk Psikolojisi

İlişkilerine saygı duymayan çiftler ve boşanma vakaları günümüzde oldukça artmış durumda. Kadınlar eskiden ekonomik özgürlüklerinin olmaması nedeni ile evliliklerini devam ettirme durumunda kalıyorlardı.  Birçok kadın için bu durum halâ değişmiyor olsa da, diğer yandan çalışan ve kendi ayakları üzerinde duran kadınlar yollarını eşleri ile ayırmaktan korkmuyor. Boşanmaktan en çok etkilenen ise kuşkusuz çocuklar. Aslında uzmanların çocukların ailede boşanma sürecinde tepkilerinin yaşlara göre farklılık sağlayabileceğini duyuruyor. Fakat çocuk ne yaşta olursa olsun, korku, üzüntü, uykusuzluk, düşünce, öfke, ders çalışma isteksizliği görülüyor. İşte çocuğun bu durumdan en az hasar girmesi için ailenin büyük bir gücü ve rolü olmalı.

Ailede Yollarını Ayırmış Çiftler Çocuklarına Nasıl Davranmalı?

Boşanma eşlerden çok çocukları etkiliyor. Bu nedenle boşanma sonrası çocuğun psikolojisi konusunda hassas davranılmalı. Çocuğun en temel ihtiyaçları; kendilerini güvende hissetmesi, sevilmesi, gelişimini huzurlu bir ortamda devam ettirebilmesidir. Çocukların yaşadıkları ortamın koşulları, yeme ve içmeleri, büyükleri ile iletişimleri vakit geçirmeleri mümkün olduğu kadar aksatılmamalıdır. Anne baba çocuklarını dinlenmeli, duygu ve düşüncelerini ifade edebilmelerini sağlamalıdır. Çocuklar bu konuda çok hassastır. Anne ve babasının üzüleceğini düşünerek düşüncelerini ifade edemeyebilir.  Çocuklarınız ile konuşmalarınızda onların mutsuzluklarını değiştiremeyebilirsiniz ama içine kapanmalarını da engellemelisiniz. Önemli olan onların ne hissettiğini bilmeniz, önemsemeniz ve onları anladığınızı göstermenizdir. Çocuğunuza yalnızlığını hissettirmemeniz de önemli bir rol oynar. Onları kendi halinde kendi davranışlarına bırakıp hayatın götürdüğü yere gitmelerine izin vermemelisiniz.

Yorum Yap