Nedir

Biyometrik Teknoloji Nedir?

Editör by Editörmatik

Biyometrik teknolojiler, hükümet ve işle olan ilişkilerinde onları tanımlamak için bir kişinin kendine özgü biyolojik özelliklerinden yararlanmaktadır. Ortak biyometriye parmak izleri, iris tanıma, ses kalıbı tanıma ve yüz tanıma da dâhildir.

Toplum, kişisel bilgilerin potansiyel yanlış kullanımlardan korunmasının yollarını aradığı için, son yıllarda bir dizi kuruluş tarafından biyometrik teknolojilerin alımında belirgin bir artış olmuştur.

Biyometrik Teknolojiler Gelecekte Yaygınlaşacak

Biyometrik teknolojiler, kişiyi tanımlamak için bir kişinin kendine özgü fizyolojik veya davranışsal özelliklerini kullanır. Biyometrik teknolojiler çok çeşitlidir; Daha yaygın olan bazı biyometriye parmak izi eşleştirme, yüz görüntüleme, imza tanıma, retina ve iris tanıma ve ses tanıma dahildir. Daha az yaygın kullanılan teknikler arasında vücut kokusu kimlik doğrulaması, yürüyüş tayini, kulak geometrisi, damar kalıbı analizi ve tuş vuruş dinamiği bulunmaktadır. Biyometri Enstitüsü üyeleri tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmada, önümüzdeki yıllarda baskınlaşması beklenen teknolojilerin parmak izi tanıma (% 27), yüz tanıma (% 24), ses tanıma (% 7) ve iris tanıma (% 6) olduğu görülürken, yüzde 22 ile çeşitli biyometrileri birleştiren çok modlu yaklaşımların gelecekte geçerli olacağını öngörüyorlardı.

Çok Çeşitli Alanlarda Kullanılıyor

Biyometrik teknolojiler, bir dizi organizasyon tarafından, anlaştıkları kişilerin kimliklerini doğrulamak için zaten kullanılıyor. Örneğin, Göçmenlik ve Sınır Güvenliği Departmanı, deniz vizesi ve kara koruma vizesi başvuruları, göçmen tutuklular ve belirli havayolu yolcular kategorilerinde biyometrik bilgi, parmak izi ve yüz görüntüleri de dahil olmak üzere toplamaktadır.

Havaalanlarında veya göçmenlik ve sınır koruma bağlamında kullanılmalarına ek olarak, biyometri, başka bir dizi alanda bir kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılır. Bazı bankalar, bankacılık müşterilerinin şifre yerine parmak izlerini veya seslerini kullanarak, mobil bankacılık hizmetlerine giriş yapmalarını sağlayan biyometrik teknolojileri uygulamaya başladı.

Cep telefonu şirketleri, kullanıcıların parmak izlerini tarayarak oturum açabilecekleri telefonları ve tabletleri serbest bırakmak için kullanıcıların mobil cihazlarına giriş yapmalarını sağlamak için biyometrik teknolojileri de kabul ettiler.

Biyometrik Sistemin İlerlemesi Topluma Bağlı

Biyometrik sistemlerin başarılı bir şekilde uygulanması, sistemleri kullananların teknolojiyi kabul etmeye istekli olduklarına büyük ölçüde bağlıdır. İnsanlar biyometrik sistemin uygulanmasını sağlayabilir veya bozabilir. Bazı insanlar kamuoyunda şahsi bilgiler verme sürecini hoşnut olmayabilir. Benzer şekilde, kullanıcılar parmak izlerini polislik ve suçluluk ile ilişkilendirebilir ve parmak izi alma sistemlerini kullanmaktan çekinirler. Başkaları, aksine açık bir delile rağmen, irisleri veya retinaları tarayan sistemlerin gözlerine zarar verebileceğine inanabilir. Buna göre, kullanıcıları sistemin neden piyasaya sürüldüğü ve onlara nasıl faydalı olabileceği konusunda eğitme ihtiyacı var.

Her yeni bir teknoloji bir öncekinin sonu getirmiş gibi görünse de aslında sonuncusunun mimarı odur. Teknoloji Nedir ve ayrıntılarını bilmekle bu konuyu daha iyi analiz edebiliriz.

Yorum Yap