Blog

Bitcoin Nedir ?

Editör by Emre Yıldırım

Bitcoin Nedir ?

Para, icat edildiği günden bu yana, yaşamın etrafında döndüğü bir araç haline gelmiştir. Dünyadaki tüm faaliyetlerin merkezinde bir şekilde para yer almaktadır. Para, tarih boyunca oldukça fazla şekil değiştirmiştir. Ülkeler kendi paralarını basmaya başlamış, borsalar kurulmuş, bazı ülkeler çeşitli birlikler kurarak orta para birimine geçmiştir.  20. Yüzyıl’da para kadar değer kazanan ve hızlı gelişen bir icat da internettir. İnternet, yıllar önce hayal bile edilemeyen birçok şeyi mümkün kalmakta, dünyada birbirinen en uzak noktadaki ülkeleri saniyede bir araya getirmektedir. İnsanların hem günlük yaşantasında hem iş yaşantısında büyük bir yer edinmiştir. Dünyanın merkezinde olan bu iki aracın bir şekilde bir araya gelmemesini beklemek saflık olurdu. Bitcoin isimli sadece internet üzerinden kullanılan para birimi ile, bu durum gerçekleşti. Son zamanlarda sıkça duyulmaya başlansa da, birçok kişi bitcoin hakkında yeterince bilgi sahibi değil ve bu yüzden sık sık bitcon nedir sorusu soruluyor.

Dijital para

 

                İnternet üzerinden alışveriş yıllardır sürdürülüyor olsa da, bu alışverişlerde kullanılan para, fiziksel olarak var olan belli ülkeler tarafından basılan, yani fiziksel olarak görülebilen, tutulabilen paralardı. Fakat bitcoin ile buna ihtiyaç kalmadı.  Dijital para birimi tanımı, bitcoin nedir sorusuna verilebilecek en makul cevap olarak gözükmektedir. İlk olarak 2008 yılında, Satoshi Nakatamo tarafından başlatılmış bir girişim olan bitcoin, herhangi bir merkez bankası tarafından basılmayan, fakat çeşitli para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti aracıya veya kuruma ihtiyaç olmadan transferi yapılabilen bir paramidir.

 

Kağıt paraya alternatif mi ?

 

                Bitcoin konusunda biraz bilgili olan ve araştırma yapan kişilerin sorduğu soru ise bitcoin nedir değil, ‘’bitcoin ileride tamamen kağıt paranın yerini alabilir mi ?’’ sorusu oluyor. Gelecekte böyle bir olasıktan söz etmek elbet mümkün. Tarih, otomobillerin kesinlikle at arabasının yerini tutamayacağını söyleyen talihsiz bilgeler gibi birçok örnekle dolu. Bu yüzden, bu ihtimale, kesinlikle olmaz, demek çok büyük konuşmak olur. Fakat şu an için erken olduğu söylenebilir. Bir anda, bilim kurgu filmlerinden fırlamışcasına insan hayatına giren bu para biriminin, kısa vadede kağıt paranın yerini alması çok mümkün gözükmüyor. Uzun vadede neler olacağına ise teknoloji karar verecek gibi duruyor. Fakat, kesinlikle unutulmaması gereken nokta, bitcoinin o kadar da hafife alınmaması gerektiği. Bitcoin, hala daha çok bireysel olarak kullanılsa da, son zamanlarda devletler tarafından da ciddiye alınmaya başlandı. Almanya Maliye Bakanı, bitcoini bir hesap birimi olarak görebileceklerini söylemişti. Bunun yanında, bitcoin hakkında henüz teyit edilmemiş bazı bilgiler de mevcut. İran’ın, kendisine uygulanan kısıtlama ve ambargoları aşabilmek için devlet olarak zaman zaman bitcoin kullandığı söyleniyor.

 

Bitcoin üretimi nasıl yapılır ?

 

                Bitcoin ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de, bitcoinin nasıl üretildiği. İlk olarak söylenmesi gereken, bunun çok da kolay bir iş olmadığı. Bitcoin üretmek için en gerekli olan iki koşul, çok çok iyi bir donanıma sahip bir bilgisayar ve çok iyi bir bilgi birikimi. Bitcoin üretme ya da çıkarma işlemine madencilik adı veriliyor. Bitcoine talep her geçen gün arttığından, bitcoin üretimi için gereken sistem gereksinimleri de artmıştır. Bitcoinin ilk çıktığı günlerde madencilik için yeterli olan bilgisayarlar, bugün işe yaramamaktadır. Sağlam bir ekran kartı (GPU) bitcoin üretimi için en önemli gereksinimdir. Bitcoin üretimi için özel olarak üretilmiş birçok sistem bulunuyor

Yorum Yap