Nedir Sağlık

Bit Nedir? Nasıl Oluşur? Nerelerde Yaşar?

Editör by Behlül Güngör

Çocukluğumuzdan beri yakalanacak en berbat nusubetlerden birinin bitlenmek olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle toplu olarak vakit geçirilen yerlerde bir kişiye musallat olunca herkese sıçrayan bu bela en sevdiği ortam ilkokul sınıfları olarak tarihe geçmiştir. O kadar mendebur bir şey ki bu yaşam alanı olarak her yerde hayatını sürdürebilecek kadar arsızdır. Bugün size bit nedir? Nasıl oluşur? Nerelerde yaşar? Bunların hepsinden bahsedeceğim.

Bit, doğada yaşayan eklem bacaklılar arasında, asalak olarak adlandırılan, kanatları bulunmayan ve en çok kuşlarda yaşamlarını sürdüren bir böcek türüdür.

Kuşların dışında bir çok canlı üzerinde de yaşamlarını sürdüren bitler, insanlar üzerinde saç bölgesinde yaşarlar. Çünkü asalak olarak rahat edecekleri saçlı deri onlar için biçilmiş kaftandır.

Bitlerin Çeşitleri

  1. Baş Bitleri
  2. Kıl Bitleri
  3. Elbise Bitleri

Bu mendebur canlı aynı G.O.R.A filminde ”Komutan Logar” adlı karakter gibi ”Dünyalılardan tiskiniyorum! Tiskiyonurum!” diyerek hücuma geçer. Yumurtalarından çıktıkları andan itibaren bir birey, kendi başına karar alabilen bir erişkine dönüşürler. Doğduğu gibi erişkin bir canlı daha dünya da var mıdır? Bilemiyorum ama bunlar ”doğar, büyür, ölür” diye yaşamayan direk ”doğar, çoğalır, ölür” felsefesi ile hayatlarını sürdürürler. Özellikle de diğer canlı türlerini hedef alarak hayatlarını kabusa döndürürler.

Nasıl Oluşur? Nerelerde Yaşar?

İnsan üzerindeki etkileri incelendiğinde ise yaşam alanları insan derisidir. Deri gözeneklerinden salgılanan yağlar, deri parçacıkları ve de kanla beslenen bu canlılar insan derisine çok kısa sürede yapışma kabiliyetine sahiptirler. İnsan derisine çok kısa sürede yapışan bitler çok uzun süre yaşayabilecek bir ömre de sahiptirler.
İnsanlar için hayatta yaşanacak en kötü tecrübeler arasında yer alan ve halk arasında sirke diye tabir edilen sirkelerin bit tükürüğü ile yapışması sonucu ortaya çıkarlar. Tık tık. Bam bam bam. Olay bu yani. Sonrasında ise tüh tüh tüh.

İçerisinde bulunan kimyasallar sayesinde saça o kadar kuvvetlice tutunurlarki eğer dışarıdan özel ilaçlar kullanılmazsa ayrılması mümkün değildir. Toplum içine çıktığınızda kaybedeceğiniz itibarı düşünün. Çok fazla sıkıntı yaşarsanız. Hayal bile edemiyorum.

Bitlerin, bit tükürükleri sayesinde hızla çoğalması bu asalakların insan saçından arındırılması oldukça zorlaşan bir durum ortaya çıkarıyorlar. Ortalam ömürleri 1 hafta gibi bir süre olsada bitler, çoğalma sayesinde insan saçında aylar boyunca hayatlarını idame ettirebilirler.

İnsanların saçlarında yaşamını sürdüren en büyük bit türü elbise bitleridir. Bu asalakların boyu 4 mm kadardır. Bu 4 mm boy sayesinde bu asalakların görülme ve yok edilme olasılığı kolaydır.

Kıl bitlerinde ise durum daha farklıdır. Kıl bitlerinin 1 mm kadar boyu vardır. Görülme ihtimalleri oldukça düşük olduğundan yok edilmesi de biraz güçtür.

Bitler Nerelere Yumurtalarını Bırakır?

İnsan başlarında yaşayan bitler, yumurtalarını en çok bıraktıkları yer kulak arkasında kalan saçlar ve ense köküdür. ”Köküne kibrit suyu deyimi buradan mı geliyor?” Bende bilemiyorum. Ortalama 2 haftada olgunlaşan yumurtalar her seferinde yeni yumurtlar bırakarak insan saçlarında uzunca bir yaşam sürdürebilirler.

Bitler, sadece saç bölgesinde yaşamazlar. Kıl bitleri denilen tür, saçta görünmez. Elbise bitleri görünür. Kıl bitleri genelde sakal, göğüs kılı ve de vücudun farklı bölümlerinde yaşamlarını sürdürürler. Saçlarda yaşayan elbise bitlerinden daha küçük olduklarını tekrardan hatırlatmamıza gerek yok. Renk olarak beyazlar. Varsa mikroskobunuz bakın görün. Bu bitler yumurtalarını kılların üzerine değil kıl köklerine bırakırlar. Bu durum, bu tür canlılardan kurtulmayı daha zor bir hale sokuyor. Aşırı kaşınmaya sebep olurlar.

Elbise bitleri çok kısa sürede elbiseler üzerinde yetişkin hale gelirler. Varsa aranızda bitlenen komple evi ilaçlasın. ”Allah’ım düşmanın başına gelmesini nasip eyleme!” demeden geçemiyor insan. Bu sorun çözülmezse Tifüs hastalığına yakalanmanız kaçınılmaz arkadaşlar.

Yorum Yap