Nasıl Yapılır

Bilgisayarda Q Klavye Ayarı Nasıl F Klavye Yapılır

Editör by Behlül Güngör

F klavye Türkçeye uygun şekilde ve özel olarak geliştirilmiştir. Q klavye ise dünyada en çok kullanılan klavye türüdür. Zaman zaman sürekli kullandığımız F klavyenin bozularak Q klavyeye döndüğü gerçeği ile karşılaşabilirsiniz. Akla hemen, klavye bozuldu tuşlar yanlış yazıyor sorunu gelir. Bunu klavye ayarları düzeltme işlemi ile çözebilir. Klavye ayarları değiştirme işlemini nasıl yaparız?

Klavye Ayarları

klavye-ayarlari-nasil-degistirilir.jpg

Bilgisayarlarımızda kullandığımız klavyenin istemsiz veya isteyerek değiştirilmesi için benzer uygulamaları değiştirmek için kullandığımız denetim masasını kullanmalıyız. Diyelim ki klavye bozuldu tuşlar yanlış yazıyor. Bu halde klavye ayarları düzeltme işlemi nasıl yapılır? Öncelikle bilgisayarımızda denetim masası penceresini açmamız gerekir. Denetim masası penceresi açıldığında çıkan menü içerisinden saat, dil ve bölge klasörünü açmalıyız. Açılan yeni pencerede klavyeler tıklandığında, klavyeleri değiştir veya giriş yöntemleri değiştir alternatiflerine tıklamalısınız. Klavye ayarları değiştirme işlemini klavye ve diller içerisinde klavyeyi değiştir sekmesini tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ardından ekle butonuna tıkladığınız giriş dili olarak Türkçe F klavye seçeneğini seçerek tamamlayabilirsiniz. Bunu ayrıca varsayılan klavye seçeneği olarak seçebilirsiniz.

F – Q Klavye Farkları Nelerdir

klavye-ayarlari-nasil-degistirilir..jpg

Klavye bozuldu tuşlar yanlış yazıyor dediğimizde ne oluyor de yazma şekli değişiyor? Özetle Q klavye ile F klavye arasındaki farklar nelerdir? Öncelikle klavyede bulunan tuşların, dizilimi ve yerleri farklıdır. F klavye aslında Türkçe ve Türk alfabesine daha uygun şekilde tasarlanmıştır. Bu haliyle F klavye Türkçeye özel olarak tasarlanan, farklı bir klavye modelidir. Q klavye ise bir ülke, bir dil veya bir yazım kuralına bağlı olmaksızın tasarlanmıştır. Q klavyenin bir ülke veya bir ülke diline uygun olarak tasarlandığını söylemek yanlış olacaktır. Türkçe içerisinde en çok ve sıklıkla kullanılan harfler, sesler karşılığını F klavyede bulur. F klavye bu anlamda dilimizde en çok kullanılan seslerin klavye üzerinden rahatlıkla bulunabilecek şekilde tasarlanmış ve buna uygun şekilde klavye üzerine yerleştirilmiştir. Aslına bakılırsa F klavye yazı yazanlar için daha kolay ve daha hızlı şekilde yazılmaya müsait bir klavyedir denebilir. Hal böyle olunca klavye ayarları düzeltme ve klavye ayarları değiştirme nasıl gerçekleştirilir sorusu akıllarda yer eder.

Denetim Masası

klavye-bozuldu-tuslar-calismiyor-.png

Klavye ve yazım dil bilgisini değiştirmek için denetim masası penceresine girilmelidir. Denetim masası içerisinde dil, klavye ve giriş yöntemleri sekmeleri sırasıyla açıldığında klavye seçeneğinizi değiştirebilirsiniz. Dil ve giriş ayarlarınızı da buradan değiştirebilirsiniz. Peki hangi klavye daha elverişlidir? Bu soru için çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırmalardan birinden çıkan sonuç gösteriyor ki F klavye daha hızlı yazılmasına imkan tanıyor. Klavye üzerinde parmakların hızları ve hareketleri üzerine yapılan araştırmada asıl kaynak, parmakların bir harften diğerine geçerken kaybettiği süreler tespit edilmiş. Bu araştırma gösteriyor ki, F klavye ile Q klavye arasında en hızlı yazılmasına imkan veren %11 daha hızlı yazılmasına imkan tanıyan F klavye olarak görülmüştür.

Yorum Yap