Nasıl Yapılır

Bilgisayara Yazıcı Nasıl Eklenir

Bilgisayara Yazıcı Nasıl Eklenir
Editör by Behlül Güngör

Bilgisayarlarımızda kayıtlı yazıların, belgelerin, resim ve diğer tüm evraklarımızın yazdırılması için yazıcıların bilgisayarlarımızla ilişkilendirilmesi gerekir. Bu yüzden, eğer varsa, yazıcıyı bilgisayara tanıtma işlemini yapmalıyız. Bilgisayara yazıcı ekleme işlemi aslında oldukça basittir. Özellikle gelişen bilgisayar teknolojileri ve programları sayesinde bu oldukça hızlı ve basit şekilde gerçekleştirilmektedir. Peki yazıcı nasıl kurulur ve bilgisayardaki evraklar nasıl yazdırılır?

Yazıcıyı Bilgisayara Yükleme

bilgisayara-yazici-tanitmak.jpg

Bilgisayarlara yazıcıyı yükleme artık birçok yazıcı markası ve modelinin, işletim sistemleri ile uyumu neticesinde basit ve hızlı kur özellikleri ile kolayca kurulabilmektedir. Ancak bazen bilgisayarlar bu kurulumu otomatik ve hızlı yapamaya bilirler. Veya yazıcıyı bilgisayara tanıtma işlemi otomatik olsa da yazıcının kurulup kurulmadığını anlamayabilirsiniz. Burada izleyeceğiniz yol bilgisayara yazıcı ekleme işlemi için, başlat menüsü içerisindeki sekmeleri açmayla başlar. başlat menüsü içerisinde “aygıtlar ve yazıcılar” seçeneğinin olduğu sekme tıklanmalıdır. Ardından yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencere içerisinde geçmişte veya varolan aygıtlar, yazıcı ve fakslar görülecektir. Peki yazıcı nasıl kurulur? Bu pencere açıkken “yazıcı ekle” seçeneği tıklanmalıdır. Tıklanan yazıcı ekleme neticesinde karşımıza bağlantı şekillerimize göre alternatifler çıkacaktır. Yerel yazıcı ekle seçeneği dışında ağ yazıcısı, bluetooth veya kablosuz yazıcı ekle seçeneklerinden birini seçmelisiniz.

Yazıcı Bilgisayara Bağlı Mı?

yaziciyi-bilgisayara-tanitma.jpg

Yazıcının mutlaka bilgisayarımıza bağlı olmalıdır. Kablo veya kablosuz şekilde bu bağlantıyı kontrol etmelisiniz. Aksi halde kurulum tam olarak gerçekleşmez. Yazıcının bilgisayara bağlı olması durumunda üstte sıralanan seçeneklerden “yerel yazıcı” seçeneği seçilerek bağlantı kurulumuna başlanmalıdır. Yazıcıların bilgisayarlara bağlanmaları çeşitli alternatifli yollarla bağlanabilir. Tabi bu yazıcının teknik özelliklerine göre gerçekleşir. Bluetooth, USB kablosuz veya LPT bağlantıları ile gerçekleşebilir. Yazıcı nasıl kurulur denildiğinde sürücünün yükleme işleminde karşımıza çıkacak yolları da görmek gerekir.

Disketle Yüklenir Mi?

Yazıcıyı bilgisayara tanıtma işlemine yazıcı sürücüsünün yüklenmesi işlemi de denilebilir. Bunun için karşımıza 3 alternatif çıkabilir. Yazıcının markası ve modelleri burada etkendir. Windows sistemi ve bünyesi içerisinde bir yazıcı markası veya modelini yükleyeceksek kurulumu yapmamız mümkün olacaktır. bilgisayara yazıcı ekleme işleminde ikinci yöntemde disketi var seçeneği tıklanarak bir cd veya depolama aygıt yöntemi kullanılarak yazıcının sürücüsü yüklenir. Burada internet bağlantısı kullanılarak da sürücünün yüklenmesi gerçekleştirilebilir. Son olarak Windows update üzerinde duralım. Bu seçenek çevrimiçi yani online olarak Windows update’e bağlanılarak gerçekleştirilir. Bu seçenekte Windows yüklemek istediğimiz yazıcı markasını bulacaktır. Bu marka üzerindeki modelin güncel sürümü yüklenerek, sürücü bilgisayarımızın donamına eklenir. Bu aşamadan sonra kısa bir kurulum süreci beklenir. Artık başlat menüsü içerisinde yer alan aygıtlar ve yazıcılar sekmesine tıkladığımızda yeni bir yazıcının bilgisayarımıza yüklendiğini görürüz. Yapacağımız işlemlerde varsayılan yazıcı olarak bu eklediğimiz yazıcıyı eklersen tüm evraklarımızı yazdırmada bu yazıcı seçilerek yazılacaktır. Ayrıca eklediğimiz yazıcının tarayıcı özelliği varsa bu pencereden yazıcıyı seçip sağ tıklamalıyız. Çıkan mini pencerede taramayı başlat diyerek tarama da yapabilirsiniz.

Yorum Yap