Nasıl Yapılır

Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?
Editör by Behlül Güngör

Evlerde, iş yerlerinde, marketlerde, hatta artık okullarda bile ister dizüstü olsun ister masa üstü, mutlaka bilgisayarlardan yararlanmaktayız. Bu bilgisayarların ise uzun süreler boyunca verimli çalışması ve problem çıkartmaması, bilgisayarların hem yazılımsal hem de donanımsal olarak temiz olmasına bağlıdır.

Kasa Temizliğinin Önemi

bilgisayar-kasasi-temizleme.jpg

Malum elektrik ile çalıştığı için bilgisayar parçaları ısı üretirler ve bu ısı pasif ya da aktif şekillerde dışarıya atılır. Bu dışarıya atılma sırasında eğer bakır borular ve soğutma parçaları toz ile kaplı ise yeterli soğutma sağlanamayabilir, çeşitli donanımlar aşırı ısınmadan kendini kapatabilir ve hatta zarar bile görebilirler.

Masa Üstü Bilgisayarlar

bilgisayar-kasa-temizleme.jpg


Geldik esas meseleye; kasa temizliği nasıl yapılır? Sana tavsiyem eğer tecrüben yok ise bu işlemi bir teknik servise yaptırman. Onlar bunu artık binlerce defa yapmanın vermiş olduğu bilgi ve birikimle sıkıntısız şekilde halledeceklerdir. Ama illa ki kendin yapmak istiyorsan başlayalım. Kasa temizleme yöntemleri özellikle masa üstü bilgisayar kasaları için en etkili ve tehlikesiz yöntem bir kompresör kullanmaktır. Sana tavsiyem sen de böyle yap. Yapman gereken tek şey kasa kapaklarının vidalarını sökmek, kapağı çıkarmak ve kompresör ile toz gördüğün her yeri temizlemek. Yüksek hava basıncı sayesinde tozların havada ahenk ile dans ettiğini göreceksin. Ama ben tam temizlik istiyorum illa en ince ayrıntısına kadar girmek istiyorum diyorsan da, yine kompresör yardımı ile bunu yapman mümkün. Önce bütün bağlantı kablolarını sök (önceden resmini çekmen işini kolaylaştıracaktır), RAM ve ekran kartı gibi tak – çıkar mantığı ile montajlanan donanımları sök. Bundan sonra yapman gereken tek şey işlemciyi çıkartmak olacak. İşlemciyi çıkartmak için ise önce işlemci fanının etrafında bulunan vidaları yerinden çıkart. Fan ile beraber soğutucu blok da elinde olacak. Gördüğün kare şeklindeki şey işlemci. Onu çıkartmak için ise sağ ve sol tarafında bulunun kolları bastırıp takılı olduğu yerlerden çıkart. Sonra ayırdığın bütün parçaları kompresör ile bir bir güzelce temizle. İşlemci ve diğer bütün donanımları tekrar yerine tak. Sonrasında ise aldığın işlemci üzerindeki eski termal macun kalıntılarını temizle ve yeni termal macunu bir nohut büyüklüğünde sık ve bir kulak çöpü yardımı ile ince bir tabaka olacak şekilde yay. Sonrasında ise soğutucu bloğu yerine oturt ve vidalarını sık. Eğer çektiysen resimlere bakarak bütün bağlantı kablolarını yerine tak ve kasayı kapat. Artık tek yapman gereken her şeyi doğru yaptığından emin olup bilgisayarı açmak.

Diz Üstü Bilgisayarlar

laptop-kasa-temizleme.jpg

Bilgisayar kasası temizleme resimli anlatım konusundaki en sıkıntılı kısım ise diz üstü bilgisayarların temizliği. Hemen hemen her diz üstü bilgisayarın açılışı, parçalarının yeri farklıdır. Ama temel olarak yapacağın şey önce bataryayı çıkartman, arka kapağı açman, ram ve Ethernet kartı gibi kolay sökülen bileşenleri yerinden çıkartman ve bağlantı kablolarını sökmen. Ardından ise ana kartı kasaya bağlayan vidaları yerinden sökerek kasa ve ana kartı ayırabilirsin. Sonrasında ise işlemci ve ekran kartını soğutan soğutma borularının bağlı olduğu fanı yerinden çıkartıp temizlemelisin. Zaten diz üstü bilgisayarlarda esas ısınan yerler işlemci ve ekran kartıdır.

Yorum Yap