Sağlık

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Editör by Behlül Güngör

Ülkemizde çoğunlukla cinsel hastalıklar hakkında fazla bilgi verilmiyor. Oluşan bir tabu var bunu yıkmak tıpta bile gerçekleşmiyor. Halbuki belgesellerde hayvanların, böceklerin çiftleşmeleri hakkında bin bir türlü bilgi sahibi olurken insanlığın cinsel yaşamı hep bir sır olarak saklanıyor. Bugün sizlerle bu tabuları yıkarak bel soğukluğunun belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir? Korunma yolları nelerdir? Hepsinden bahsedeceğiz.

Bel soğukluğu, idrar kanallarında, rahim ağızında, gözlerde, belde soğukluk ve üreme organlarında iltihaplanmaya sebep olan bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır.

Hem kadında, hem de erkekte rastlanılan bu hastalık sadece cinsel tema yoluyla bulaşır. Akıntılı iltihaba neden olur. Cinsel temasla bulaşan en yaygın hastalık türü olduğundan dolayı ilişkiye giren hemen hemen her çiftte görülebilir.

Erkekten kadına bulaşması daha kolay bir mikroptur. Yaş ortalaması olarak genelde genç erkek ve kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Kadınlarda rahim ağzına yerleşen mikrop, korunmasız ve çok eşli ilişkiler sonucunda bulaşması çok yüksek ve gün geçtikçe daha yok yaygınlaşmaktadır.

6 milyarlık dünya nüfusunda her yıl 50 milyon insan bu hastalık sebebiyle hastahanelere muayene olmaya gidiyor. Bu da her 30 saniye de bir kadının bu hastalığa yakalandığını istatiksel olarak bize gösteriyor.

Bakterinin öyle çeşitliliği falan yok. Bulaşabilmesi için insandan insana temasın olması lazım. İnsan vücudunun dışında barınamayan bir mikroptur. Kuru ortamda hayatını idame ettiremeyen bakteri nemli ortama ihtiyaç duyar.
Kadınlarda genelde belirtileri göstermeyen bakteri, kişiyi taşıyıcı olarak kullanır. Erkeklerde ise bu durum farklıdır. İdrar yollarında iltihaplanmaya sebep olarak yanma ve peniste akıntı görülür.

Bel Soğukluğunun Belirtileri

Erkekte, bir haftalık kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar. İlk başlarda peniste hafif yanmalar görülür. Zamanla daha da şiddetlenen hastalık sarı renkte bir akıntıya yol açar. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavi edilmezse meni yollarında iltihaplanma oluşur ve kısırlık meydana gelir. Bu yüzden başınıza bel soğuğu hastalığı gelirse doktora gitmeye utanmayın. İleri de soyunuzu devam ettiremeyebilirsiniz.

Sık sık işemeye gitme hissiyatına kapılma düşüncesine sebebiyet veren hastalık, işemeye gittiğinizde az idrar yapar. İstisna durumlarda bazı hastalarda belirtiler meydana gelmeyebilir.

Kadınlarda, belirtinin şiddeti değişiktir. Bazen belirti bile gözükmez. İdrar yollarında sarı-yeşil renkte bir akıntı görülür. Bu akıntının kokusuda oldukça kötüdür. Adet düzeninin bozulmasına sebep olur. Adet döneminin arasında kanamalar olur. İşeme esnasında erkekteki gibi yanma olur.

Tedavi edilmezse eğer iltihap yayılarak kadınlarda bulunan bartholin bezlerine sıçrayarak şişlik oluşturur. Bu şişlikler ağrıya neden olur. Zamanla enfeksiyon başka yerlerde görüleceğinden dış gebeliğe neden olabilir. Kısır kalma oranını yükseltir. Anal ve oral ilişkiler sonrasında rektumda ve ağız bölgesinde enfeksiyon gelişebilir. Cinsel ilişki esnasında üreme organlarında ağrılar görülerek, kaslarda iltihap meydana gelebilir.

İleri düzeyde eklemlerde ağrılar da oluşur. Bunun nedeni bakterinin kana bulaşmasından dolayı olur. Eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik görülür. Bu ağrı yer edinmez ve gezerek her yerde hissedilebilir.
Gebe olan annelerden bebeğe de bulaşması oldukça yüksektir. Bebekte kızarıklık ve akıntı oluşumu, körlüğe yol açacak bir rahatsızlıktır.

Tanıyı Hangi Bölüm Uzmanı Koyar?

Eğer belirtiler ile karşılaşırsanız bir jinekoloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarır. Bu hastalığın kolay ve çabuk yayılmasını engellemek için en uygun yöntemdir. Hastalıktan tamamen kurtulmak ve yayılmasını önlemek mümkündür. Bir jinekolog ile görüşmeyi sakın ihmal etmeyin.

Uzmanın önereceği antibiyotikler ile bu hastalıktan kurtulmanız mümkündür. Hap ya da iğne şeklinde artık size neyi layık gördüyse onu verecektir. Her mutlu sonun bir hüzünlü yanı olur arkadaşlar.
Tek bir ilaç yerine bir kaç ilaç ile tedavi edilerek büyük oran hastalık önlenebilir. Ancak tedavilerinizi aksatmadan doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü bakteri tekrar kültür yaparak üremeyi başlatabilir.
Eğer ki eşinizden bulaştığını düşünüyorsanız, çift olarak tedavi olmalısınız. Bu hastalıkta penisilin türü ilaçlar kullanılmaktadır.

Bel Soğukluğundan Nasıl Korunurum?

  • Tek eşliliği tercih edin.
  • Fazla eşlilik sonucu bu hastalığı kapma oranınız çok yüksektir.
  • Cinsel ilişki esnasında korunun.
  • Ten uyumlu kondomlar var arkadaşlar bu sizi eksiye düşürmez akıllı olun.

Yorum Yap