Sağlık

Bel Fıtığı Rahatsızlığı ve Tedavisi

Editör by Emre Yıldırım

Erişkin insanların çok büyük bir çoğunluğu (%80’e varan oranlarda) hayatlarının bir bölümünde özellikle bel bölgesinde olmak üzere fıtık problemiyle karşılaşmaktadır. Büyük bir çoğunluk olarak 30’dan 60’a kadar olan yaş aralığında görülmesiyle beraber daha genç yaşlarda, daha doğrusu her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlık çeşididir.

Bel fıtığına sebep olan faktörler nelerdir?

                Bel fıtığı problemi toplumun her kesiminde ve her yaş grubunda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Hemen hemen herkeste görülmektedir ancak tabi ki bu rahatsızlığa sebep olan belli başlı faktörler mevcuttur. Aşağıda sıraladığımız faktörleri hayatınızdan çıkararak bel fıtığına karşı büyük bir önlem almış olacaksınız. Bu önlemler ile belki de hiçbir şekilde bu rahatsızlık ile karşılaşmayabilirsiniz.

  • Obezite; bu rahatsızlık başlıca bir konu olup uzun anlatılması gereken ve özellikle anneler babaların dikkatle dinlemesi gereken çağımızın rahatsızlığıdır. Obezite sonucu yaşanan aşırı kilo kaynaklı olarak bel fıtığı rahatsızlığı daha kolay şekilde görülebilmektedir.
  • Az hareket / Hareketsizlik; vücut ağırlığımızı sadece omurga değil diğer kas ve kemik kısımları da taşımaktadır. Özellikle sırt bel ve karın kaslarına çok görev düşmektedir. Hareketsiz geçen bir yaşam şeklinin sonucunda kaslar tembelliğe alışır ve yeteri güçlenemez. Bu durum bel fıtığına davetiye çıkarmaktadır.
  • Sigara kullanımı; yaşadığımız hemen her hastalığın altından çıktığı gibi bel fıtığı rahatsızlığının altından da sigara çıkmaktadır. Disk dejenerasyonuna sebep olarak bel fıtığına sebep olmaktadır.
  • Günlük yaşam içerisindeki yanlış hareketler; gerek yaptığımız işten dolayı gerekse anlık ters hareketlerden dolayı da bel fıtığı olabilmekteyiz. Ani hareket, kontrolsüz ve ani ağırlık kaldırmak, sürekli ayakta durmak sürekli öne eğilme ve aralıksız titreşime sebebiyet veren şoförlük gibi durumlarda bel fıtığı rahatsızlığı yaşama oranı çok yükselmektedir.

Nelere dikkat etmeli / Tedavi yolları?

Her hastalıkta olduğu gibi herhangi bir ağrılı belirti oluştuğu zaman yapılması gereken ilk şey en yakın sağlık kuruluşuna gidip konunun uzmanı olan bir doktorla görüşmek olacaktır. Tıbbi kontrol dışında yakalanmamak için veya yakalanma durumundan sonra günlük hafif spor yapmaya (ısınma hareketleri, açma germe hareketleri vb.) ve bel fıtığına sebep olan hareketlerden uzak durmaya dikkat edilmelidir.

Yorum Yap