Sağlık

Basur Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

basur
Editör by Behlül Güngör

Günümüzde acı severler ve çeşitli sebeplerden dolayı Hemoroid hastalığına yakalanan bir çok insan var. Bir tek Urfalılar, Antepliler ve Adanalılar bu hastalığa yakalanmıyor. Şaka bir yana sizinle arkadaş ortamında muhabbetini açsanız nasıl bir goygoy yapılacağını bildiğinizden samimiyetle yaklaşıyorum. Sakın alınmayın. Seviliyorsunuz. 🙂
Basur, makat bölgesinde gerçekleşen, toplar damarların varis gibi genişleyerek şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Beslenme programları ile kontrol edilmesi mümkündür. Eğer önlem alınmaz ise bıçak altına yatmak zorunda kalabilirsiniz. Kimse narkoz verildikten sonra makatında işlem görülmesini istemez. İhmal etmeyin. 🙂

Basur hastalığın iki çeşiti vardır. Bunları birincil basurlar ve ikincil basurlar diye ayırarak konunun detayına önem veren tıp uzmanlarımızı alkışlıyoruz. 🙂

 • Birincil Basurlar

En sık görülen tür birincil basurdur. Makat bölgesinde toplardamar ağının geçirdiği hastalıktır. Anüs bölgesinde oluşur. 25 ve 30 yaş arasında insanlarda sık görülür.

 • İkincil Basurlar

Kapıtoplardamarı düzeyindeki kan akışının engellenerek ortaya çıkardığı hastalıktır. Bazı hastalıklar bu ikincil basurların oluşmasına sebep olur. Siroz hastalığı ikincil basura neden olanlardan sadece bir tanesidir.
Toplardamar iltihapları ve toplardamar bozuklukları basur hastalığını başlatan en önemli problemlerdendir. Fazla alkol tüketmek, baharatlı ve acı yiyecekler yemek, aşırı yemek yemek, üst üste gebelik durumu basurun başlangıcına sebep olabilir.

Makat bölgesine zarar verecek bisiklet ve binicilik gibi sporlarla uğraşmakta basur oluşumunu hızlandırır.
Klinik açıdan iç ve dış basur olarak ikiye ayrılır.

 • Dış Basur

Anüs bölgesini kapatan kasın altında bulunan toplardamardaki genişleme sonucu meydana gelir.

 • İç Basur

Anüs bölgesinin kapanmasına yarayan büzgen kasın üstünde bulunan toplardamarın genişlemesinden dolayı meydana gelir. İç ve dış basur birlikte de gerçekleşebilir. Ancak tek bir basur hastada bulunuyor ise bu büyük ihtimaller dış basurdur.

İç basurun durumu biraz daha can sıkıcı olur. Makattan aşağıya doğru arsız gibi sarkma eyleminde bulunur.
Dış basur ise dışkı genişlemesi sonucu dışarıya sarkar. Kanama yapar. Kansızlık yaratır. İltihaplanmaya neden olur.

Basur Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Hangi Doktora Gitmeliyim?

Makat bölgesinde kanama meydana gelir. Böyle bir durumda bir Genel Cerrahi Uzmanı ile görüşmelisiniz.
Eğer makatta bir iltihaplanma söz konusu ise bu da bir basur belirtisidir. Genişleyen toplardamarda meydana gelen iltihaplanma, basur memelerini genişletir ve şişer. Aşırı bir ağrı hissediyorsanız. Tebrikler basur oldunuz.
Dışkılanma olayı esnasında kişinin ağrısı varsa bu da basurun bir belirtisidir.

Basur kanamaları az da olsa dikkate almanızda fayda var. Özellikle dışkılama sonucu gerçekleştiğinde bir süre sonra kansızlık meydana gelir.

Basur Hastalığının Tedavisi

 • Önlemler almanız lazımdır.
 • Düzenli olarak büyük tuvaletinizi yapın. Dışkıyı bağırsakta daha kısa süre tutarsınız.
 • Beslenmenize dikkat edin. Baharatlı ve acı besinler tüketmeyin.
 • Fazla yemek yemeyin. Bu sadece basur için değil sağlık açısından önemlidir. Se7en filminde yedi günah biri oburluktu hatırlarsanız.
 • Aşırı alkol ve kahve tüketimi de basura sebep olur. Çok dalga geçtim ama bende çok kahve tüketiyorum. Dikkat etmeliyim.
 • Eğer kabızlık probleminiz varsa vazeli ve lanolin yağı kullanarak bu problemi çözebilirsiniz. Vazelin. :))
 • Sıcak oturma banyoları basur hastalığına iyi gelir. Küveti sütle doldurun. ”Masayı ters çevirip oturun.” demiş Cem YILMAZ. 🙂

En son olarak hareket edin. Hareketsizlik hiç iyi bir şey değil. Basur hareketsiz insanları da çok seviyor.
Cerrahi Yöntemden hiç bahsetmiyorum. Durum gerçekten çok ciddi. Ben sadece biraz yüzünüz gülsün istedim. Şimdi bundan bahsedip kimsenin canını sıkmaya gerek yok. Doktora gidin abi.

Yorum Yap