Nedir Teknoloji

Balık Gözü Kamera Nedir?

Editör by Editörmatik

Dört kameranın yaptığı işi tek bir kameranın yaptığını bir düşünün! Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde bu artık mümkün! Panoramik lensler ve balıkgözü kameralar ile geniş alanları görüntüleyerek kayıt edebilirsiniz.

Sabit kameralar sadece belli bir alanı görüntülemektedir. Hareketli kameralar elle kontrol edildiğinden genellikle sabit bir nokta dışında birçok bölgeyi de görüntüleyebilmektedir. Bu hususta sürekli ya da sabit görüntülenmek istenen alanlardaki hareketlerin kaçırılma ihtimali yüksektir. Bu durumlar göz önüne alındığında, balıkgözü kameralar oldukça avantaj sağlamaktadır.

Balık gözü kameralar ne işe yarar diyenler için dilerseniz kısa bir bilgi verelim.

Balıkgözü kameralar hem hareketli hem de sabit kamera olarak işlev görmektedir. Bu kameralar üzerinde yer alan elektronik PTZ ile doğrultma (dewarping) görüntü özellikleri sayesinde, görüntülenmek istenen alanın herhangi bir noktası görüntülenerek, o nokta zoomlanabilir.

Peki, E-Ptz Nedir ve Ne İşe Yarar?

E-PTZ ile 360 derece açılık bir alandaki görüntüde sanal PTZ yapılabilmektedir. Dolayısıyla sektörde bilinen standart PTZ kameralardaki motor mekanizmalarından kurtulunmuştur.

Panoramik kameralar,  birden çok lens sayesinde hem 180 derecelik hem de 360 derecelik panoramik görüntüler almanıza olanak tanır. Balıkgözü kameralar ise tek bir lens sayesinde görüntü elde etmeye fırsat sunar. Çünkü bu kameralar, doğrultma tekniğini kullanmaktadır.

Bir balıkgözü kameranın çözünürlük performansı ile sabit kameranın çözünürlük performansı birbirine eş değer değildir. Bunun sebebi balıkgözü kameradaki dikdörtgen imaj sensöründen, 360 derecelik dairesel bir görüntü alınmasıdır.

Balıkgözü Kamera Kullanmanın Yararları Nelerdir?

  • Balıkgözü kameralar her bir alanı hiç kör nokta bırakmadan 360 derece açıya sahip bir görüntü elde etme imkanı verir.
  • Tek bir balıkgözü kameraya birden çok video analiz uygulaması yükleyerek birçok alarm durumunu aynı anda takip edebilmeye olanak tanır.
  • Balık gözü kamera uygulaması ile bant genişliğinde kullanımı imkanı verirken depolanacak alanda da azalma sağlamaktadır. Ayrıca işletmelere bakım konusunda birçok kolaylık ile maliyette avantaj da sunmaktadır.

Görüntü Doğrultma Teknikleri Nelerdir?

Görüntü doğrultma tekniği (dewarping) iki ayrı şekilde gerçekleştirilmektedir. İlki, balıkgözü kamerada görüntü doğrultma, ikinci olarak da profesyonel kayıt ve yönetimin CCTV yazılımı olan VMS üzerinden görüntü doğrultma tekniğidir. Her tekniğin kendi içinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Balıkgözü kameradaki görüntü doğrultma ile istenilen sayıda sanal görüntü meydana getirilmektedir. Dezavantaj olarak ise geçmişe yönelik 360 derecelik görüntünün alınamamasıdır.

Balıkgözü Kameraların Dezavantajları Nelerdir?

Balık gözü kameraların fiyatı çok yüksek olmamasına karşın birçok avantajının yanında hala çözülmemiş olan dezavantajları da vardır. Bu kameralarda, görüntünün tek lens üstünden alınabilmesinden dolayı kenarlarında bozulmalar meydana gelmektedir. Bunun yanında, imaj sensöründe bulunan tüm pikseller kullanılmamaktadır. Bu durum da merkezden uzaklaşınca görüntünün bozulmasının sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. balıkgözü kamerada megapiksel sensörü bulunmasına rağmen görüntü büyütüldüğünde ve kenar kısımlara doğru geldiğinde, ekranda hareket halindeki nesnelerin görüntüsünde dağılmalar meydana gelmektedir.

Yorum Yap