Nasıl Yapılır

Balığın Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Balığın Tazeliği Nasıl Anlaşılır?
Editör by seoturka

Balık… Şifası, faydası saymakla bitmeyen bir yiyecek… Sağlıklı beslenme listelerinde haftada en az 2 defa tüketilmesi gerektiği belirtiliyor. Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ne kadar şanslı olduğumuzu da anlıyoruz.

Balığın Faydaları

Özellikle beyin fonksiyonlarını çalıştırma ve geliştirme konusunda balığın faydaları saymakla bitmiyor. Hamilelere ve çocuklara haftada en az 2 defa balık tüketilmesi gerektiği öğütleniyor. Özellikle hamilelerde hücre gelişimini sağlayan folik asit balıkta doğal olarak bulunuyor. Protein bakımından zengin, kolesterolün dengelenmesini sağlayan balık, yaşlılarda da alzheimer’ı önlemeye yardımcı oluyor.

taze-balik-nasil-anlasilir.jpg

Balık Nasıl Seçilir?

Balıklar tezgahta sıralanmışken, hangisinin taze, hangisinin bayat olduğunu anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler mevcut. Çünkü bayat balık tüketimi balıktan alacağınız faydaları engelleyeceği gibi, ciddi mide sorunlarının oluşmasına da sebep olmaktadır.

Taze balık nasıl anlaşılır sorusuna belki de vereceğimiz en net cevap derisini kontrol etmektir diyebiliriz. Taze balık derisi diri, canlı ve parlaktır. Parmağınız ile deriye bastırdığında deri hızlı bir şekilde geri gelir. Ancak bayat balıkta, parmak ile bastırdığınızda deri çökük bir şekilde kalır, ayrıca cansız ve solgundur.

Pullu balıklarda, pula bakarak da tazeliği anlaşılır. Pulların canlı ve parlak olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle pulların gökkuşağına benzer şekilde parlaması balığın taze ve tüketilebilir olduğu anlamına gelir.

Bayat balık nasıl anlaşılır sorusuna vereceğiniz en basit cevap herhalde koku olacaktır. Herkesin rahatlıkla ayırt edebileceği bayat balık kokusu, tazelik kontörlünde en ayırt edici özelliktir diyebiliriz.

hamsinin-taze-oldugu-nasil-anlasilir.jpg

Ülkemizde Bol Bulunan Balıklar

Türkiye’de balık en çok Karadeniz’den çıkmaktadır. Türkiye’de avlanan toplam balığın %61’ini hamsi oluşturmaktadır. Sardalye, palamut, istavrit ve mezgit bol avlanabilen diğer balık türleridir.

Özellikle hamsinin ülkemizde ne kadar sevildiği ve tüketildiği göz önünde bulundurulduğunda hamsinin bayat olduğu nasıl anlaşılır konusuna da mutlaka değinmek gerekmektedir.

Aynı şekilde bayat hamsinin ilk özelliği kokudur. Diğer balıklardan farklı olarak bayat hamside gözler kıpkırmızı olmuştur. Pulları olmayan hamsi bayattır. Sert balık buzhaneden çıkmış balıktır, almanızı tavsiye etmeyiz. Taze hamside solungaçların kırmızı olması gerekiyor ancak bazı kötü satıcılar kırmızı gözükmesi için kırmızı mürekkep ile boyuyorlarmış, mutlaka elinize alarak solungaçları ovalayarak kırmızı rengin çıkıp çıkmadığına bakın.

Hamsi buğulama, hamsi tava, hamsili pilav, hamsi kuşu en çok sevilen ve tercih edilen hamsili yiyeceklerdir. Yazımızı size kolay bir hamsi buğulama tarifi vererek bitirelim.

Hamsi Buğulama

1 adet soğan, iki adet yeşil biber ve 1 adet domates halka halka doğranarak fırın tepsisine dizilir. Üzerine 1 adet havuç ve yarım kilo ayıklanmış hamsi eklenir. Maydanoz, limon dilimi, sarımsak, tane karabiber, defneyaprağı eklenen tepsiye yarım bardak da su ilave edilir. Tepsinin üzeri alüminyum folyo ile kapatılarak, fırında 180 derecede balıklar pişene kadar tutulur.

Yorum Yap