Nedir

Ay Tutulması Nedir? Nasıl Olur?

Editör by Behlül Güngör

Sizlerle daha öncesinde Güneş Tutulması ile ilgili makalemizi paylaşmıştık. Şimdi ise başlıktan da anlaşılacağı gibi Ay Tutulması’ndan bahsedeceğiz. Evren üzerinde gerçekleşen bir sürü sıra dışı olayla karşılaşıyoruz. Hala çözülemeyen ve araştırmaları devam eden olaylar var. Peki Ay Tutulması Nedir? Nasıl Olur? Hep beraber bunu öğreneceğiz.
Yılda genelde iki defa gerçekleşen bir olay olan Ay Tutulması, Dünya’nın ekseni etrafında dönen ve Dünya’nın uydusu görevini taşıyan Ay bazen Dünya’nın gölgesi arkasında kalır. Ay, Dünya’nın gölgesi arkasında kaldığı zamanlar Güneş’ten gelen ışınlara ulaşamaz. Dünya’nın gölgesi de Ay’ın üstüne düşer. Ay karanlıkta kaldığı zaman da Ay Tutulması gerçekleşmiş olur. Ay Tutulması’nı betimleyecek olursak, Ay üzerinde kırmızı renge yakın bir tonda dünyanın gölgesi oluşur.
Bildiğiniz üzere geceleri yeryüzünden, gökyüzüne baktığımız esnada Ay’ın bize çeşitli şekillerde görünme evreleri olur. Bu her evrenin isimleri olur. Örnek vermek gerekirse, Dolunay, Hilal vs. diye devam eder. Ay Tutulması yaşanırken ise görülen evre Dolunay olur. Yaklaşık 1 saatlik bir süre civarında gerçekleşen tutulmanın çıplak gözle görünmesi muhtemeldir. Tüm zamanları ele aldığımızda ise tutulmanın gerçekleştiği en kısa zaman dilimi 40 dakika sürmüştür.
Güneş etrafında dönen Dünya ve onun etrafında dönen Ay ile 3 silahşörler gibi sadece kendilerine özgü bu olaylarda bazen farklı kombinasyonlar yaşanabiliyor. Bazen kısmi Ay Tutulması durumları gerçekleşir. Bu kısmi tutulma olayında Dünya’nın gölgesi tam olarak Ay üzerine düşmez. Ay üzerine kısmen düşen bir gölge olur.

ay-tutulmasi

Teknik olarak Ay Tutulması

Ay Tutulması’nın 3 Değişik Türü Vardır.

  • Tam Ay Tutulması

Dünya’nın gölgesi tam olarak üzerine düşerek gerçekleşir.

  • Kısmi Ay Tutulması
  • Gölgeli Ay Tutulması

Tam Ay Tutulması‘ndan biraz farklı gerçekleşir. Ay Tutulması’nın farklı bir türü olarak kabul edilen Gölgeli Ay Tutulması’nda, Dünya’nın gölgesi, Ay üzerine yarım düşer. Ay’ın yarısı hala güneş almaya devam eder. Bunu normal bir Ay görünümünden nasıl ayırt ediyoruz? Çok basit Ay’ın görünümü soluk görünür.
Gölgeli tutulmanın başka bir özelliği daha var. Fakat çok nadir görünür. Ay Tutulması genellikle yılda 2 defa yaşanabilir dedik. Bazen hiç yaşanmayabilir de. Bazen 3 defa da yaşanabilir. Bu tarz durumlar istina olarak bilinir. Yine de ortalama olarak yılda iki defa tutulma görünür.
Evren’de bir sürü tutulma gerçekleşir. Bunlardan iki tür tutulma Dünya ile alakalıdır. Öncesinde Güneş Tutulması’ndan bahsettik. Şimdi ise Ay Tutulması’ndan. Bu iki tutulmayı neden aynı başlık altında toplamadık? Çünkü ikisi de farklı olaylardır. Birbiriyle karıştırılmamalıdır. Astroloji olayları da bu tutulmalar hakkında burç yorumlarını gerçekleştirir.

Yorum Yap