İnceleme Teknoloji

Asus Zenfone Serisinin Son Telefonu Zenfone 3

Editör by Editörmatik

Asus’un 1 Aralık 2016 tarihinde ülkemizde satışa sunduğu Zenfone 3 adlı fiyat performans cihazı.

1-Asus Zenfone 3 Dış Görünüş Özellikleri

Asus, dış görünüş olarak üst segmentteki telefonlarla aynı şekilde yekpare tasarım, cam arka yüz ve parmak izi okuyucu kullandı. Asus’un diğer markalardan farklı olarak parmak izi okuyucu sensörü kameranın hemen altında konumlandırması onu diğer telefonlardan ayıran bir özellik olarak ortaya çıkıyor. Zenfone 3 7.7 mm inceliğe ve 155 gram ağırlığa sahip. Zenfone 3 bu alanda 2017 yılının gerekliliklerini karşılayarak telefonu hafif ve 10mm kalınlığın altında tutmayı başardı. Ön ve arka cam yüzeylerde Corning gorilla glass kullanılmış. Ekranda 2.5D yani kenarları kıvrımlı bir yüzey kullanılmış. %77.3 ekran kasa oranına sahip telefon iyi denebilecek bir orana sahip.

2-Zenfone 3 Teknik Özellikleri

Asus Zenfone 3 işlemci olarak Snapdragon 625 kullanılmaktadır. Bu işlemci Snapdragon ailesinin orta-üst segment telefonlar için ürettiği bir işlemcidir. Performans olarak gayet yeterli ve telefonun arayüzünde ve uygulamalarda herhangi bir sorun çıkarmayacak kadar güçlü. Bu işlemci pil performansı olarak da üst seviyedeki işlemcilerden çok daha iyi işler çıkarıyor. Telefondaki 3000 mAh değerindeki pil rahatlıkla bir günü çıkarır. İşlemcinin pili iyi yönetmesi ve 3000 mAh’lık pil telefonda pil sıkıntısının olmayacağının garantisi gibi… Telefonda 2 adet hafıza ve ram bellek seçeneği bulunmakta. 32/3 ve 64/4 seçenekleriyle piyasaya sunuldu. Cihazda hafıza kartı desteği var. Cihaz hafıza kartı olarak maksimum 2 TB gibi çok uç bir belleği desteklemekte. Şarj aleti olarak yeni nesil şarj girişi olan USB Type-C kullanmaktadır.

3-Ekran

Cihaz 5.5 inç FullHD (1080×1920) ve 600 nit parlaklık değerindeki ekran kullanmaktadır. Bu ekran dışarıda güneş altında bile sorunsuz olarak görülebilir olması onu rakiplerinden bir adım öne çıkarır cinsten. Ekranı arkada oyunlarda ve performans gereken uygulamalarda destekleyen grafik birimi Snapdragon firmasının grafik işleme ünitesi olan Adreno™ 506’ya sahip.FullHD ekranda gayet yeterli performans sunuyor.

4-Kamera

Cihazda selfie kamerası olarak 8MP ve f/2.0 değerlere sahip bir kamera bulunmaktadır. Ana kamera olarak ise 16MP çift renk tonlu bir flaşa sahip bir kamerası bulunmakta. En önemli ayrıntılardan biri de arka kameranın 4K video çekebilmesi. Pixel master teknolojisini kullanan kamerada birçok kamera modu bulunmakta. HDR , düşük ışık modu ve gece modu gibi …

5-Kullanıcı Yorumları

Asus Zenfone 3 alan ve kullananlar ellerindeki cihazın o fiyat segmentindeki en iyi cihazlardan olduğunu söylemekte. Kameralarından oldukça memnunlar ve pil süresi olarak gerçekten Asus’un bu konuda çok iyi iş çıkardığını söylemektedirler. Isınma ve donma sorununun olmaması da telefonu cazip hale getirdiğini söylüyorlar.

6-Fiyatı

Cihazın 32GB hafıza ve 3GB ram belleğe sahip modeli ortalama 1.600TL , 64GB hafıza ve 4GB ram belleğe sahip modeli ortalama 1.900TL civarında teknoloji marketlerde satılmakta.

Yorum Yap