Nedir

Astroloji Nedir?

Editör by Behlül Güngör

Astroloji, Türk Dil Kurumu’nun tanımıyla yıldız falcılığı anlamına gelir. Astroloji’nin kendini tanımlama biçimi ise daha detaylı olmuştur. Bir kişinin doğduğu anda belirli gök cisimlerinin konumları, hareketleri kişinin karakteriyle özdeşleşmiştir. Yetenekleri, olumsuz tarafları, onu tanımlayan cümleleri ile insanın hayatına tamamen ölümüne kadar etki edildiğini iddia eden Astroloji kendi tanımıyla bir bilim dalıdır.

Astroloji’nin bir de temel araçları var. Öyle kafasına göre hareket etmiyor anlayacağın. Doğum haritaları, doğum tarih ve saatleri, gök cisimlerinin hareket etme sistemleri, horoskoplar, yıldızlar bunun başlıcalarıdır. Birde yorumlayıcıları vardır ki kanser ederler insanı. Ulen madem bu kadar çok şey biliyorsun neden milli piyango sana çıkmıyor? Kova’mısın sen? Hayalperest olmasan zaten Astrolog olmazdın. Değil mi ama?

Evrensel Burçların Simgeleri

Astrolog Nedir?

Astrolog, Astroloji’yi bir bilim dalı olarak algılayan ve insan karakterleri hakkında doğum tarihi ile belirli burç kategorilerinde sınıflandırarak yorum yapan kişidir. Gücünü herhangi bir bilim dalından almayan ve kendisinde ilahi bir güç bulunduğunu düşünen aforizmalarla beynini yakmış kişidir. Tabii bu işin esprisi ama doğum tarihleri ile beraber saat dilimini de ele alarak yükselen burçları hesaplar.

Uykusuz Dergisi’nde burçların ilişkiler üzerindeki etkisini anlatan bir karikatür.

Burç Nedir?

Kütleler arası çekimlerin olması ve insanların birbiriyle etkileşimlerini uyumluluk zarfında birleştirmeye yönelik gök cisimlerini ele alarak kendini bir bilimin sonucunda doğmuş gibi gösteren bir muhabbet açma biçimidir. Örneğin; “Senin burcun ne?” Birinden hoşlandığınızı bu şekilde gösterebilmeniz en masum yazılma biçimidir.

Burçlar ve Açıklamaları

 • Koç : Megolamanyak, kendini o kadar çok sever ki en hayırlısını kendisinin bildiğini düşünür. Diğer insanlardan kendini daha çok özel hisseder. Aslında 6 milyar insandan sadece bir tanesidir.
 • Boğa : Eleştirir. Doğduğu günden bu yana pek bir memnuniyetsiz, fakat bunu yansıtmayan mizah duygusuyla memnuniyetsizliğini ifade eden özel kişidir. O da bir Allah’ın kuludur. Kendini sevdirmeyi bilir.
 • İkizler : Çapsız. Kapasitesini kullanmayı bir türlü beceremeyen ve burçlar aleminde dışlanan, kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden biriymiş gibi gösterilen Allah’ın sevdiği kuludur. İkizleri sevin. Dışlamayın.
 • Yengeç : Kıskanç. Kendini bir türlü ifade edemeyen ve her problemde demoralize olan Yengeç arkadaşlarımız karakter olarak zayıflardır.
 • Aslan : Prensip ve disiplin onun soyadı. Almanya’nın hepsi Aslan Burcu’dur mesela. Bu kadar disiplin ve prensip takıntılısı olmalarının başka sebebi olamaz.
 • Başak : Şüpheci. Paranoyaklığı o kadar ilerlemiştir ki, herşeyi hissettiğini düşünür. Mantıklı adımlar attığından emindir ama bir yanı hep onu mantıksız olduğu yönünde tetikler.
 • Terazi : Özgürlükçü. Direnişçi solcu dinsizler gibidir bu arkadaşlar. “Çiçekleri saksılara gömmeyin.” gibi saçma sapan fikirler ile toplumun içinde bulunan tüm canlıların kendi kaderine göre yaşamasını isterler.
 • Akrep : Bağımsız. Kimseye hesap vermez. “Sana mı soracağım?” gibi bir tavırla takılır. Sevecendir fakat kıskançlığı da hin planlar yapmaya onu yönlendirir.
 • Yay : Acımasız. Tırreklerin evrimleşerek, zalım ve dızo türlerinin oluşmasına sebep olan burçtur Yay.
 • Oğlak : Dengesiz. Bugün bu dediği ile yarın söylediği birbirini tutmayan tutarsız insanlardır. Hisleri de aynı böyledir. Kendi attıkları yalana inanırlar. Aynı politikacılar gibi.
 • Kova : Ayakları yere basmayan Kova burcunun bulunduğu ortamda anın ötesinde yaşar. Hep bir fikri ve projesi vardır. Fakat bunu bir türlü hayata geçiremez. Bu arada bende Kova Burcu’yum.
 • Balık : Aman senin sulu göz halinle hiç uğraşamayacağım.

Bunların hepsi aslında birer uydurma. Herkes kendisini bulunduğu burcun özelliklerini taşıdığına inandırmıştır. Fakat siz hiç bir iş görüşmesinde “Demek İkizler Burcu’sun. Elendin.” gibi bir durumla karşılaştınız mı. Mümkün değil böyle Bir şey.

1975 yılında bir çoğunun Nobel Ödülü sahibi olması vurgusuyla 186 kişinin Astroloji’nin bir bilimsel olay olmadığını ve buna inanmanın asılsız bir durum olduğunu söylediği bir bildiriye imza atarak Astroloji’yi yalanlamıştır. Teşekkür ediyoruz kendilerine.

5 Yorumlar

Yorum Yap