Nedir

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Editör by Editörmatik

Şiddetli bir ağrıyla kendini gösteren apandisit nedir? Apandisit, kalın ve ince bağırsağın birleştiği kısımda apandisin adlı iç boş bölümün iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ciddi enfeksiyon hastalığıdır. Apandisit sıklıkla 10-30 yaşları arasında görülen bir bakteri iltihabıdır. Apandisin patlaması hayati önem taşımaktadır ve kişide apandisin patlamasından şüpheleniyorsa acil bir şekilde hastaneye götürülmelidir.  Peki, apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır? İşte size yardımcı olacak bazı bilgiler:

Apandisitin Belirtilerinden Olan Karın Ağrısı

apandisit patlaması belirtileri içinde en belirgin olanı karın bölgesinde meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar sürekli ve donuktur.  Ağrılar karın bölgesinin sağ alt tarafına indikçe “bıçak gibi” şeklinde tabir edilen bir hal alır. Hareket etme arttıkça ağrıda da bir artış görülür. Karın bölgesinin tamamında donuk bir ağrı hâkimken sağ alt kısımlarda şiddetli ve keskin ağrılar görülebilir. Sağ taraftaki ağrı çoğunlukla kalça kemiğinin üst tarafına denk gelmektedir.

Ağrının yanında bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık veya ishal, ateş, gaz problemi ve sırt ağrısı gibi diğer belirtiler de görülebilir.

 Apandisit Belirtilerinden Olan Kabızlık

Apandisitteki en belirgin belirtilerden bir diğeri ise, ağrının yanında kabızlığın da yaşanmasıdır.

Apandisit Bir Diğer Belirtisi Olan Anoreksi (İştahsızlık)

Apandisit hastalarının % 90-95lik kısmında görülmekle beraber pek dikkat çekmemektedir. Ağrı başlamadan önce görülmektedir.

Apandisit Belirtileri: Bulantı, Kusma

Şiddetli olmamakla birlikte hastaların % 75inde bulunur. Ağrılardan sonra görülmektedir. Ancak ağrı sonra gerçekleşmiş ve kusma önce meydana gelmişse bu durum akut apandisit belirtileri arasında sayılmamaktadır.

Apandisit Belirtileri: Ateş

38 C’nin üzerine çıkmayan orta derece ateş görülmektedir. Eğer ateş 39 C den yüksekse bir komplikasyon oluşmuştur. Hafif derecedeki ateşle beraber ağrı karın bölgesinin sağ alt kısmına iner ve aynı zamanda sindirimde güçlük, kabızlık veya ishal görülür. Hasta bu durumda sıklıkla kusabilir. Ağız ile dilde oluşan kuruluktan dolayı hasta iştahsızdır.

Aşağıdaki sıralanan diğer belirtiler her hastada rastlanmamakla birlikte apandisitin belirtileri içinde sayılmaktadır.

  • İştah kaybının yaşanması
  • Midede bulantı hissi
  • Ağrıların başlamasının ardından kusma
  • Karın bölgesinde oluş şişlik
  • Gazla bir şekilde ortaya çıkan kabızlık veya ishal
  • Gaz çıkarırken zorlanma
  • Yüksek Ateş
  • Rektum bölgesinde duyulan ağrı
  • idrara çıkarken ağrı hissi

Yaşadığınız Ağrının Apandisit Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Karın bölgenize hafif bir şekilde bastırın.  Bastırmaktan öte dokunma bile bilhassa karın bölgesinin sağ kısmında ağrı oluşturuyorsa,

Karın bölgenize bastırdığınızda bu bölgede bir şişlik ya da bölgenin normalden daha sert olduğunu hissediyorsanız,

Apandisit ağrısının yürümeyi zorlaştırdığı bilinirken siz de Yürümekte zorluk yaşıyorsanız,

Bunlardan hariç, fetüs pozisyonu alarak yatmak ağrınızı hafifletiyorsa

Hangi nedenle olursa olsun bu ağrılar hiç azalmıyor ya da geçmiyorsa ve zaman geçtikçe şiddetini artırıyorsa daha fazla vakit kaybı yaşamadan bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap