Sağlık

Antibiyotik Kullanmanın Sakıncaları

Editör by Emre Yıldırım

Antibiyotik Kullanmanın Sakıncaları

Son yüzyılın en gözde ilaç icatlarından biri olan antibiyotikler bakteri kaynaklı hastalıkların çözümünde kullanılan bir ilaçtır. Enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan ölümlerin oranını yüksek oranda azaltmıştır. Antibiyotik ilaçların %90’ı bakteriler tarafından üretilmektedir. Geri kalan %10’u ise sentetik olarak üretilmektedir. Antibiyotik konusunda tarihte ki ilk gelişme Sir Alexander Fleming’in penisilini bulmasıyla başlamıştır. İlerleyen dönemlerde antibiyotikle ilgili araştırmalar büyük bir hızla devam etmiştir.

Antibiyotuk Tedavisini Yarım Bırakmayın

Antibiyotik tedavisinin vücuda birçok yan etkisi olduğu kadar tedavinin yarım bırakılmasının da birçok yan etkisi vardır. Yarım bırakılan antibiyotik tedavileri mikroorganizmaları öldürmez. Bu nedenle hastalıklar sürekli olarak tekrarlanır. Ayrıca mikroorganizmalar antibiyotiğe karşı direnç kazanır.

Antibiyotikin Yan Etkileri

                Son yıllarda antibiyotiğin zararları ile ilgili olarak birçok makale yayınlanmıştır. Televizyonlarda sürekli olarak yanlış antibiyotik kullanımının zararları anlatılmaktadır. Antibiyotik vücudumuzda birçok yan etkiye yol açmaktadır. İşte bazıları :

İshal : Bağırsaklarımızda yararlı bakteriler yaşıyor. Antibiyotik kullanımı bu canlıların ölmesine zemin oluşturuyor. Ayrıca zararlı mikroorganizmaların yaşaması için gerekli ortamı oluşturuyor. Bu da vücudumuzda ishal oluşumuna neden oluyor. Hatta bazen kanlı ishaller de görülebiliyor. Ayrıca karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi sonuçları da doğuruyor.

Obezite : Yapılan araştırmalar küçük yaşlarda çok sık antibiyotik kullanan kişilerin ilerleyen dönemlerde obeziye daha yatkın oldukları belirlenmiştir.

Alerji : Sadece kaşıntı veya döküntü gibi küçük alerjik reaksiyonlara yol açarken aynı zamanda da doğru kullanılmadığı takdirde ölümle sonuçlanan alerjik reaksiyonlara da yol açabiliyor.

Böbrek Yetmezliği : İlaç kullanımı akut böbrek yetmezliğini 5’te 1 oranında etkiliyor. Özellikle antibiyotik kullanımı bunların başında yer alıyor.

Karaciğer Fonksiyon Bozukluğu : Karaciğer bozukluklarında altta yatan sebepler arasında ilaç kullanımı yer almaktadır. Herhangi bir sorun olup olmadığı kan testleri ile öğrenilebilir.

Birçok insanın sürekli olarak kullandığı ilaçlar arasında yer alan antibiyotik birçok hastalığa iyi gelse de aslında beraberinde bazı problemleri de getirmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında antibiyotik kullanılmaması gereklidir. Sizde sağlıklı bir hayat arzu ediyorsanız sağlık beslenme ve düzenli bir hayat ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yorum Yap