Nedir

Anti Patinaj Kontrolü Nasıl Çalışır?

Editör by Editörmatik

Gece geç saatlerde karanlık bir karayolu ile geçerken yağmur yağıyor, ancak emniyet konusunda hiç endişelenmeyeceksiniz. Arabanız çekiş kontrolüne sahip. Terimi biliyor olmalıyken, bunun gerçekten ne anlama geldiğini veya nasıl çalıştığını anlayamayabilirsiniz.

Modern araçlar, ABS sisteminde kullanılan sensörlerin kullanımını içeren elektronik çekiş kontrolü özelliğine sahiptir. Bu tekerlek hız sensörleri tekerleklerin hızını izler ve bir veya daha fazlasının çekiş gücünü kaybettiğini belirler. Sensörler, bir tekerleğin diğerlerinden daha hızlı dönmesini fark ederse, yavaşlamak için bu tekerleğe bağlı fren kullanır. Bu genellikle aracı yavaşlatmak ve sürücünün kontrolü ele geçirmesine izin vermek için yeterlidir.

Bazı araçlar süreci bir adım daha ileri götürmek için donatılmıştır. Tekerleklere giden motorun gücünü düşürebilirler. Sıklıkla şu anda gaz pedalını titreşir hissediyorsunuz. Çekiş kontrolü birkaç yıldır sürmekte ve günümüz modellerinin çoğunda görülmektedir. Arka tekerlekten çekiş araçlarda sistemin erken bir versiyonu görüldü ve buna sınırlı bir kayma arka diferansiyel deniyordu.

ABS sisteminin bir parçası olarak çekiş kontrolü.

Çekiş kontrolü ABS sistemi ile çalışır ancak farklı bir şekilde. ABS sistemi, bir aracı durdurmaya çalıştığınızda girer, ancak hızlandırmaya çalıştığınızda çekiş kontrolü yerinde olur. Islak veya karlı bir yolda bir dur işaretinde durduğunuzu düşünün. Gitme sırası sende ve gaz pedalına bas. Lastikleriniz kaymaya başlar, çünkü kaygan döşeme üzerinde yeterince çekiş yok. Çekiş kontrolü, lastiklerin hızını yavaşlatmak için çalışmaya başlar, bu nedenle sizi ileriye doğru itmek için kaldırımda yeterince kavrama olurlar. Aracınız pürüzsüzleşir ve ilerlemeye başlar. Bu, çekiş kontrolü gerçekte.

Çekiş kontrolü ne zaman yararlı olur?

Çekiş kontrolü, sürücülerin kaygan veya düşük sürtünmeli koşullarda hızlanmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Bu koşullar, yollar ıslak, buz gibi, pürüzlü, gevşek veya yetersiz muhafaza edildiğinde geçerlidir. Çekiş kontrolünün yararlı olacağı durumlara örnekler şunlardır:

Yüzeyin gevşek olduğu ve çakıllı olduğu bir tepeyi hızla çıkarken.

Tekerlekler çekiş kaybettiğinde aracın yavaşlamasına neden olan bulutlu bir yol vuruyor.

Arka taraftan yaklaşan, trafikli, buz gibi bir yolda yeşil ışıkta hızlanma.

Çekiş kontrolü ne kadar etkili?

Testler, düşük sürtünmeli koşullarda hızlanma esnasında tekerlek kaymasını azaltmak için çekiş kontrolünün etkili olduğunu göstermiştir, ancak bu etki dört tekerlekten çekişli araçlarda ön tekerlekten çekiş araçlardan daha belirgindir. Aynı çalışma kayan tekerleklere motor gücündeki azalmayı içeren çekiş kontrol sistemlerinin daha iyi kararlılıkla ilişkili olduğunu ancak bu fren sistemlerinin bir aracın hızlanma performansını artırmak için uygun olduğunu keşfetti.

Genel olarak, çarpma ve yaralanmaları azaltmak veya önlemek için çekiş kontrolünün etkinliği iyi belgelendirilmemiştir. Yine de, çoğunlukla ABS ve elektronik stabilite kontrolü (ESC) ile birlikte paketlenmesinden dolayı, bu trio ile donatılmış bir aracın sürülmesinin ölümcül kaza riskini% 50’ye kadar önemli oranda düşürdüğünü söylemek mantıklıdır.

Yorum Yap