Sağlık

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Editör by Editörmatik

Anksiyete Bozukluğu için bir diğer deyişle kaygı bozukluğudur diyebiliriz. Kaygılı zamanlarınızda nasıl hissettiğinizi bir düşünün; gerçekten hoş bir duygu değil ve bunu sık sık yaşamanın bir insanın hayat koşullarını nasıl etkileyebileceğini tahmin edebilirsiniz.  Anksiyete bozukluğu yaşıyorsanız ya da bu rahatsızlıktan müzdarip olan bir yakınınız varsa, konunun ciddiyeti ile ilgili aşağı yukarı bir fikre sahipsiniz demektir. Öncelikle bu rahatsızlık kendinizde varsa bunu yaşayan tek kişi olmadığınızı ve dünyada çok sayıda anksiyete bozukluğu yaşayan insan olduğunu; bunun tedavisinin mümkün olduğunu bilmenizi isteriz. Belki de siz henüz bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu kabul etmiyor olabilirsiniz; o zaman çevrenizin ya da bazı durumlarda doktorların size sürekli olarak söylediği şeyleri hatırlamanız yararlı olabilir. 10 kere kalp krizi geçiriyorum diye hastaneye gittiniz ama doktorlar fiziksel olarak hiçbir sorun görmedilerse ve sonuç olarak siz hala yaşıyorsanız, her yerde kötülük olabileceği fikirleri aklınızdan çıkmıyorsa Anksiyete rahatsızlığınızın bulunma ihtimali yüksektir.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Belirtileri sizde ya da bir yakınınızda varsa bir an önce tedaviye başlamanız çok yararlı olacaktır. Evet, fiziksel olarak muhtemelen sağlıklısınız, en azından sandığınız kadar ciddi sorunlarınz yok ya da etrafınız tehditlerle kuşatılmamıştır ama bu rahatsızlık sizi ruhsal olarak yıpratacaktır. Kendiniz ve yakınlarınız için şu belirtilere biz göz atabilirsiniz:

  • Bir türlü rahatlayamama, aşırı gergin ve hassas olma durumu
  • Sosyal hayatınızda, iş hayatınızda ve yakın ilişkilerinizde bu yüzden sorunlar yaşama
  • Mantıksız korkularınız var mı? ( Evden çıkarsanız başınıza çok kötü bir şey gelecekmiş hissi gibi? )
  • Birden ortaya çıkan kalp çarpıntısı hissi
  • Fiziksel olarak terleme, baş dönmesi, bulantı, bayılma hissi, nefes darlığı, uyuma zorluğu gibi sorunlar

Tedavi Nasıl Olur?

Anksiyete Tedavisi için psikolojik destek almanızı öneriyoruz. Anksiyete bozuklukları genel olarak tedavilere olumlu yanıt veren rahatsızlıklarındandır. 5-8 seanstan sonra kişi kendini daha rahatlamış ve günlük yaşantısına adapte olmuş hissedebilir. Doktorların yönlendirmesine göre ilaç desteği verilebilmesi mümkündür. Ayrıca uzman desteğinin yanında siz kendiniz de kaygılarınızı azaltabilmek için huzurlu uğraşlara, mutlu olduğunuz şeylere zaman ayırmaya, meditasyon yapmaya ve buna benzer etkinliklere daha fazla önem verebilirsiniz.

Yorum Yap