Sağlık

Ani Hava Değişikliği Hastalık Nedeni

Editör by Editörmatik

Ani Hava Değişikliği üst solunum yollarımızda enfeksiyona neden olup hastalanmamıza neden olabilmektedir. Özellikle kış aylarında bu şikayetlerimizde hatırı sayılır bir artış gözlemlenebilmektedir. Çok soğuk günlerde dışarıya çıkarken ince giyinmek ya da yeteri derecede kendinizi koruyamamaktan ötürü bu tip sıkıntılarla sıkça karşılaşıyorsanız sağlığınız için aldığınız önlemleri tekrar gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Özellikle ani hava değişikliklerine karşı çok dikkatli olmanızı öneriyoruz çünkü bu sorunların kaynağında büyük oranda hızlı hava sıcaklığı değişimlerine maruz kalmak yatıyor. Ayrıca kesinlikle kendi kendinize ilaç almaktan kaçınmaya çalışın; özellikle de antibiyotiklerden! Antibiyotikler yalnızca doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır aksi bir durumda sağlığınız için tehlike yaratabilmektedirler.

Alınacak Önlemler Nelerdir?

Soğuk algınlıkları için gereksiz antibiyotik kullanımı hakkında uyarımızı yaptıktan sonra kimlerin daha fazla risk altında olduklarını da açıklayalım. Çocuklar ve yaşlılar soğuk havalarda ve ani ısı değişimleri karşısında daha dayanıksız olabilmektedirler. Kalp hastalarını da bu gruba ekleyebiliriz. Mümkün olduğunca bu tip havalarda dışarıya çıkmamaları iyi olacaktır. Peki, hangi önlemler sizi bu tip rahatsızlıklara karşı daha korunaklı bir hale getirebilir?

  • Sıkı giyinin, özellikle boğaz ve ciğerlerinizin soğuk hava almadığından emin olun
  • Ellerinizi sık sık yıkayın
  • Bitkisel çaylar içmek ve bol limon tüketimi sizi soğuk havalara karşı daha dirençli bir hale getirecektir ama mucize beklemeyin.
  • Az önce saydığımız risk grubundaki insanlar için soğuk algınlığı zatürreye dönüşebilmekte ve ölümcül tehlike oluşabilmektedir. Bu nedenle bu kişiler çok daha dikkatli olmalıdırlar.
  • Bol bol c vitamini tüketin, sebze ve meyve yiyin
  • Stresinizi azaltmaya çalışın; stres sizi hastalıklara karşı daha güçsüz bir hale getirebilir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Farklı Hastalıklardır

Ani Hava Değişimlerinden Kaynaklanan Rahatsızlıklar genellikle soğuk algınlığı ile başlamaktadır. Halk arasında soğuk algınlığı ve grip genelde aynı hastalıkmış gibi düşünülmektedir ama grip daha ciddi bir hastalıktır ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Gribe, İnfluenza denilen bir virüs yol açıyor ve hızla vücuda yayılıyor. Kuru öksürük, şiddetli ekrem ağrıları, yüksek ateş gibi şikayetleriniz varsa mutlaka bir doktora görünün. Ayrıca soğuk algınlıklarının bronşite ve zatürreye dönüşmemesi için de yeterli önlemleri aldığınızdan emin olmanız soğuk kış günlerini daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olabilir.

Yorum Yap