Nasıl Yapılır

Android’de DNS Ayarı Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir?

DNS; “Domain Name System” diye adlandırılan sistemin baş harflerinin kısaltmasıdır.

DNS sistemi; kullandığımız internet sayfası ile alakalıdır. Siz; internet sayfasına bir adres yazdığınızda; bu sayfanın nereden, hangi sunucudan geldiğini pek merak etmezsiniz. Bu sayfa dünyanın herhangi bir yerinden geliyor olabilir. İşte DNS teknolojisi hangi sunucudan hizmet verildiğini bulan bir sistemdir.

android-sistem-dns-ayarlari-degistirme.jpg

DNS ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkmıştır. IP adresinden çözümleme yapar. Aramış olduğunuz kaynağın IP adresini bilgisayarınıza DNS sistemi bildirir. Yani örnekleyecek olursak; Samsung firmasının resmi web sitesini tutan bilgisayarın IP adresi 104.27.52.321 olsun. Fakat siz bu numara yerine Samsung’un bilinen adresini kullanırsınız. İşte bunu sağlayan sistem DNS sistemidir. IP adresini alana ya da alanı IP adresine dönüştüren teknoloji; DNS teknolojisidir.

DNS Nasıl Doğdu?

android-dns-ayarlari-degistirme-dns-ayarlari-android-de-nasil-degisir.png

DNS’ye; ARPANET zamanında ihtiyaç doğmuştur. O zamanlarda; DNS sistemi yerine onun daha basit ve kapsamsız versiyonu olan HOSTS dosyaları kullanılarak DNS işlemi yerine getiriliyordu. Teknolojinin gelişmesi ve network ağının çok yaygınlaşması daha organize bir sistemin ihtiyacını doğurmuştur. Bu şartlar altında 1984 yılında DNS’nin ilk oluşum temelleri atılmıştır. DNS sistemi ile HOSTS dosya kullanımı ortadan kalkmıştır. Takip edilmesi alanların çeşitliliği arttıkça bir çok çeşit DNS sistemi türemiştir. DNS’nin alt yapısı aynı kalmış, adres çeşitliliği değişmiştir.

DNS Ayarı Neden Değiştirilir?

İnternet artık elimizin altında. Hayatımızın her alanına giren internetin yavaşlığı, istediğimiz zaman ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşamamak birçok problem ortaya çıkartabilir. İşte elimizdeki telefonların internet ağındaki yavaşlığını hissettiğinizde; başvurulacak birçok yöntem bulunmaktadır. DNS ayarlarını değiştirmek de bunlardan bir tanesi.

Android Sistemde DNS Ayarlarını Değiştirmek

android-de-dns-degistirme.png

Android sistemli telefonunuz ya da tabletiniz var ve cihazın internet erişiminde yavaşlığından şikayet ediyorsunuz. Bu problemi çözebilmek için en kolay yöntemlerden biri Android sistemde DNS ayarlarını değiştirmek olacaktır.

DNS ayarlarını değiştirmek; gayet kolay bir işlemdir. Öncelikle cihazınızın WİFİ ile kablosuz bir internet ağına bağlı olduğundan emin olun. Bağlı olduğunuz ağın ayarlarına dokunun ve “Ağ Ayarlarını Yönet” kısmını açın. “Gelişmiş Seçenekeleri Göster”e dokunun. IP adresleri için IP ayarlarını “Statik” hale getirmeniz gerekmektedir. 2 tane DNS ayarı kısmı göreceksiniz. Bu kısımlarda görmüş olduğunuz IP adreslerini silin. DNS1 kısmında yazan adresi sildikten sonra yerine 8.8.8.8, DNS2 adresini sildikten sonra yerine 8.8.4.4. yazabilirsiniz. Bu kodlar Google’a ait DNS kodlarıdır. Android’de DNS ayarları değiştirildikten sonra genellikle kullanılan kodlar bunlardır. Kaydet’e dokunarak yapmış olduğunuz değişikleri kaydetmeniz gerekmektedir. Daha iyi sonuç için telefonunuzu ya da tabletinizi tekrar başlatmak yararınıza olacaktır.

Android sistemde DNS ayarları istediğiniz zaman araştırdığınız diğer DNS adresleri ile değişebilir

Yorum Yap