Sağlık

Altınbaşak Bitkisinin Sağlığımıza Faydaları

Editör by Editörmatik

Altınbaşak doğamızda çokça bulunan yabani bir bitkidir. Ormanlık bölgelerin kıyılarında çayırlarda, hendeklerde, ağaçsız kalmış orman arazilerinde görülür. Altınsa, Yahudi otu gibi yöresel adları da vardır. Ağustos ayında çiçeklenmeye başladığı ilk evrede bitki sapının orta noktasından kesilerek toplanır. Güneş görmeyen ama havadar bir yerde asılarak kuruması beklenir. İyici kurumasının ardından sapıyla birlikte ince ince kıyılır. Bu aşamada artık hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Çünkü yapısında faydasını sağlayan eterli uçucu yağlar bulunmaktadır. Yine yapısında saponin, tanen, astringnet principle ve flavonoids blunmaktadır.

Altınbaşak Bitkisinin Faydaları

Altınbaşak otu faydaları saymakla bitmez. En başta antiseptik özelliği gelir. Gaz söktürür ve idrar artırır. Bağırsak kanamalarında ve hastalıklarında kullanılmaktadır. Tüm bunlar bir yana, Altınbaşak otu özellikle böbrek rahatsızlıklarına karşı çok etkilidir. Altınbaşak çiçekleri ve yaprakları ile ferahlatıcı, serinleten bir etki yaratır. Temel özelliği bedendeki fazla sıvıyı atabilmesidir. Bu yönüyle böbrek ve mesane rahatsızlıklarının her şekline iyi gelmektedir.

Böbrekler ilginçtir ki ruhsal durumumuzdan çok etkilenen, aynı oranda ruhsal durumumuzu etkileyen organlarımızdır. Psikolojik etkilere ciddi anlamda tepki veren organımız böbreklerimizdir. Önemli bir kayıp, bir psikolojik travma yaşadığımızda durumdan ilk ve en çok etkilenen, üstelik zarara uğrayan organımızdır. Altınbaşak bitkisi, bireyin duygusal dengesini gerçek anlamda düzenleyen şifa kaynağı bir bitki olduğunu bilim çevrelerine de kanıtlamıştır. Özellikle psikolojik sıkıntılarda, hayal kırıklıklarında altınbaşak bitkisinden yapılan çayın içilmesi önerilir. Duygusal bozukluk ve psikolojik dalgalanmalar karşısında altınbaşak otunun yatıştıran, sıkıntıları temizleyen bir etkisi vardır. Bu bitkinin çayını içerken adeta yudum yudum sevgi içersiniz. Çayın gerçekten psikolojik dengeyi sağladığını içtikçe hissedeceksiniz. Altınbaşak otu kullananlar, bu bitkinin kıymetini fazlasıyla bilirler.

Bu etkiyi sağlayan bitkinin yapısındaki benzersiz aromalar ve uçucu yağlardır. Bu yüzden bitkinin kıyımından hemen sonra kapalı bir kapta muhafaza edilmesi zorunluluktur. Bitki kapalı kaplarda korunmadıkça özelliğini kaybedecektir.

Altınbaşak otu nasıl kullanılır?

Bir şeker küpü ölçüsünde kıyılıp kurutulmuş Altınbaşak bitkisi, su bardağı ölçeğindeki kaynar suya atılır. Kapağı kapatılabilen bu bardakta çay on, on beş dakika kadar demlenmesi için bekletilir. Beklemenin ardından çay süzülerek içilir. Altınbaşak çayı günde üç dört bardak kadar öğün aralarında içilir. Eğer çay için taze bitki kullanılmışsa on beş dakikalık demlenme süresi beş dakikaya düşürülmelidir.

Yine Altınbaşak bitkisinin tentürü hazırlanmalı ve kullanılmalıdır. Tentür direk dil üstüne 15- 20 damla kadar alınabilir ya da aynı oranda yarım kahve fincanı su ile alınabilir. Daha yoğun etkisi nedeni ile tentür kullanımı tercih edilebilmektedir.(Tentür; kuru ya da taze bitkiyi tüm uzuvlarıyla sirke-alkol ya da alkol-su karışımı içinde 2-3 hafta kadar bekletme işlemidir. Alkol, bitkinin etken maddelerinin daha fazla ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Alkol haricinde aynı işlem gliseratlarla da yapılabilmektedir.)

 

Yorum Yap