Sağlık

Alkali Su İçmenin Yararları

Editör by Editörmatik

Metabolizmamızın düzgün çalışabilmesi için vücudunuzun mevcut olan dengesini koruması gerekiyor. Bu dengeyi korumanın en önemli noktalarından bir tanesi de vücudumuzun yüzde 70’ini kaplayan su. Vücudumuz yediklerimiz ve içtiklerimizin asidik ve bazik özelliklerle dengede kalır. Ancak günümüzde ne kadar da çok asitli yiyecek ve içecekler tüketiyoruz hiç düşündünüz mü? Tükettiğimiz bu gıdalar vücudumuzun ph değerini olması gereken dengeden saptırır. İşte bu dengeyi korumak tabi ki bizim elimizde. Şimdi gelin; bu dengeyi korumamızda en büyük yardımcımız olacak alkali su yapımlarına bir göz atacağız.

Alkali su; suyun ph değerini mümkün olduğunca asit özelliğinden uzaklaştırmaktır kısaca. Vücudumuzun olması gereken ph değerinin ortalama 7,4 olması gerektiğini düşünürsek, içtiğimiz su bu değerlerde olursa bu dengeyi sağlamamız hiç de zor olmayacaktır.

İşte evimizde yapabileceğimiz alkali su tarifleri:

Birçok faydası olan Karbonat

Öncelikle ihtiyacımız olan temiz ve ph değerini bildiğiniz su. Ph değerini bilmeniz önemli çünkü eğer içtiğiniz su sizin için gerekli olan ph değerini sağlıyorsa alkali hale getirmeye gerek kalmaz.

İçine koyacağınız karbonatı eczanelerden almamızı tavsiye ediyor uzmanlar. Çok fazla miktarlara ihtiyacımız yok. 2litre suyun içerine koyacağınız bir çorba kaşığı karbonat, suyunuzu alkali hale getirecektir.

Karbonat iyice çözünene kadar karıştırmanız gerekmekte. Hazırladığınız bu 2 litre alkali suyu taze iken tüketmeniz de önemli bir diğer nokta. Eğer tansiyon gibi farklı hastalığınız varsa öncelikle doktorunuza hayatınızda yapacağınız bu değişiklik konusunda bilgilendirmeniz. Çünkü tansiyon hastalarının sodyum içeren karbonat tüketmesi çok doğru değildir.

Sulu sulu limon

Limon aslında asitli bir meyve olarak bilinir. Ancak biraz kimya bilgisi olanlar bileceklerdir ki limon anyonik yani eksi elektrik yüklüdür. Bu da su ile karışması halinde suyunuzu alkali hale getirmemize yardımcı olur. Orta boylarda bir limonu 8 – 12 parçalar halinde temiz ve ph değerini bildiğiniz 2 litre suyun içerisine koyuyorsunuz. Bu karışımın en az 6 saat beklemesi gerekiyor tüketmeden önce. Geceden hazırladığınızda sabah kalktığınız da mis gibi alkali suyunuz sizin için hazır olmuş olacaktır.

Ph damlaları

Eczanelerde satılan bu ph damlalarını kullanarak da evdeki suyunuzu alkali hale getirebilirsiniz.

Yorum Yap