Sağlık

Akupunktur İle Tedavi Olun

Editör by Editörmatik

Akupunktur deyince aklına Uzakdoğu gelir. Kökeninin Çin’e dayanmasından olsa gerek. Gözünün önünde beliren şeyin ise vücudun çeşitli noktalarına batırılmış iğneler olması mümkündür. Geçmişi 3000 yıl öncesine kadar uzanan akupunkturla ilgili olarak bu bilgiler hiç de yanlış değil. Günümüzde yardımcı bir tedavi yöntemi olarak uygulanan akupunktur tedavisi sadece Uzakdoğu’da kalmayarak tüm dünyaya yayılmış durumda. Ülkemizde ise Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Gazi Üniversitesi tıp Fakültesi’nde bölüm olarak eğitim vermekte.


Akupunktur Nedir?

Akupunktur kelimesi, Latince kökenli bir kelime olup, anlamı iğne batırma demektir. Zaten tedavi ederken uygulanma yöntemi de budur. Vücudunun akupunktur bölgelerine paslanmaz çelik, altın veya gümüşten yapılmış, belirli uzunluk ve inceliğe sahip akupunktur iğneleri batırılarak uygulanır.  Burada amaç iğnenin batırıldığı bölgenin uyarılarak, oradan beyne gerekli uyarının gitmesinin sağlanmasıdır.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Akupunkturun uygulanması için öncelikle hastanın, tedavi olmak istediği hastalıkla ilgili gerekli tahlil ve testleri yaptırması gerekir. Tedavi olunacak hastalığın; hamileliğin ilk 3 ayı, kanser tedavisi, ameliyatın gerekli olduğu durumlar ve kanamalı hastalıkların dışında bir hastalık veya durum olması gerekir. Uygulanma şekline gelecek olursak, hastanın akupunkturun uygulanacağı bölgeye göre sırtüstü şekilde uzanması veya yüzüstü pozisyonda durması ile tedaviye başlanır. Akupunkturda amaç ilgili bölgenin uyarılması olduğu için illa iğne batırılması gerekmez. Lazer, ses dalgası gönderilmesi, bölgenin vakumla çekilmesi, masaj yapılması gibi yöntemler de denenebilir.


Akupunktur ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Eğer sigaraya bağımlılığın varsa veya obezite tehlikesiyle karşı karşıyaysan akupunkturla tedavi yöntemi tam sana göre. Bunun dışında, migren, bel ve boyun ağrılarının tedavisinde uygulanan akupunkturun ağrı kesici özelliğinden de yararlanabilmen mümkün. Böylece tabiri caizse nokta atışıyla ağrıların dineceği gibi, ilaç vb. tedavi yöntemlerinin olası yan etkilerinden de uzaklaşmış olursun. Ayrıca, astım gibi solunum rahatsızlığının olduğu durumlarda veya sindirimden kaynaklanan problemlerinde akupunktura başvurarak hem iyileşme sürecini kısaltırsın hem de hastanelerde tedavi olmanın gerektirdiği mali ve bedeni sıkıntılarla karşılaşmazsın.

Yorum Yap