Teknoloji

Akıllı Telefonları Güvenli Hale Getiren 5 Uygulama

Editör by Behlül Güngör

Teknolojinin her zaman bir adım ötesini istemesi sebebiyle, imkanların hızla artması yüzünden biz de akıllı telefonlar ile tüm dünyayı cebimizde taşıyor hale geldik. Mesajlar, ödeme bilgileri, kişi rehberi, müzik listeleri ve daha sayamayacağımız kadar uzayacak listelerle verilerimizi korumak büyük önem taşıyor. Güvenlik ihtiyacınızı anlayarak sizin için akıllı telefonunuzu güvenli hale getirecek 5 uygulamayı listeledik.

LASTPASS

LastPass telefonunuzdaki güvenlik verilerini en iyi şekilde korur.

İnternet üzerinde bulunan platformlarda hesaplarınızın giriş bilgilerini tek bir uygulama ile yönetebilirsiniz. Verimlilik ve güvenlik açısından farklılık yaratan LastPass ile sosyal mecralarda, alışveriş sitelerinde ve bir sürü çeşitlilikle süslenecek internet sitelerinde yer alan hesaplarınızı LastPass ile güvenli şekilde saklayabilirsiniz.
Hesaplarınızın giriş bilgilerini unutabilirsiniz. İnsanın anlamı zaten unutandır. LastPass size bu anlamda sağladığı kolaylıkla tek bir uygulama ile yönetme imkanı sağlıyor. Tek yapmanız gereken LastPass giriş bilgilerinizi hatırlamak. Yeni şifreler oluşturmakta zorlanıyor olabilirsiniz. LastPass ile yeni şifreler üretmek için şifre üreticisi özelliğinden yararlanabilirsiniz. Android ve iOS destekli sürümleri ile cihazlarda rahatlıkla şifrelerinizi saklamanız kolaylaşıyor.

Signal

Signal Anlık Mesajlaşmanın yanı sıra, güvenli mesajlaşma özelliği de sunuyor.

Güvenli mesajlaşma uygulaması olarak adlandırmamız en doğrusu olacaktır. Signal bu alanda en iyi uygulamalardan olduğu için tavsiye ediyorum. Grup Sohbetleri, okundu bilgisi, VoIP görüşmeleri dışında bir çok özelliği ile uçtan uca şifreli bir protokolü kullanıyor. Konuşamalarınızın takip edilmesi Signal ile imkansız hale geliyor. Kullanım açısından ise oldukça kolay olan bu uygulamayı, Signal kullanan tüm arkadaşlarınızla iletişimin gizlilik seviyesini deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Android ve iOS desteklidir.

Orbot Tor Proxy

Orbot Tor Proxy, Android telefonlar için en iyi gizlenme uygulamalarındandır.

İnternette gezinirken gizlenmek için kendinize göre sebepleriniz olabilir. Bunu kimsenin yargılamaya da hakkı yoktur. Web sitelerini ziyaret ederken Orbot Tor Proxy uygulamasından faydalanabilirsiniz. Android destekli olan bu uygulama bilinmeyen kimlikle gezinme ve mesajlaşma imkanı sunan bu uygulama verilerinizi dünyadaki onlarca farklı sunucudan bulut sisteminden faydalanarak gezinme yoluyla saklıyor. Takip edilme ihtimalinizi bu sayede minimum seviyeye düşürmüş olursunuz. Orbot Tor Proxy nedir? Diye soracak olursanız ”Sansürlenmiş Web Sitelerine Erişim” olarak adlandırabilirim.

Onion Browser

Arayüzü çok hoş görünmese de çok kullanışlı bir Proxy Uygulaması’dır.

Tor ağının sadece Android’e özgün olduğunu düşünmeyin. Apple kullanıcıları da Onion Browser ile Tor ağına bağlanabilirler. Orbot Tor Proxy’nin sunduğu imkanların aynısını Onion Browser de sunar.

Ccleaner

Piyasanın ilk temizleme aracı CCleaner.

Telefonlarımız da aynı bilgisayar gibi çalıştığı için tüm çerezleri kaydederler. Bu çerezler ve veriler temizlenmezse akıllı telefonunuzda yavaşlama söz konusu olabilir. Ccleaner ile bu gereksiz verileri temizleyebilir ve telefonunuzun gerçek performansını göstermesini sağlayabilirsiniz.

18 Yorumlar

Yorum Yap