Sağlık

Akıllı Telefon Ve Tabletle Gelen Hastalık: Miyop

Editör by Editörmatik

Teknolojinin gelişimi günden güne artış gösterirken, bu denli hayatımızda yer edinmesi ile gözlerimiz de bu durumdan etkilenmektedir. Bu sebeple halk arasında uzağı görememe olarak bilinen miyop hastalığı da günümüzde hızla yaygınlaşan bir tehdit halini almaktadır.

Avrupa’da son yıllarda yapılan araştırmalara göre miyop sayısının 20 yılda iki kat arttığı, ülkemizde ise bu oranın %65’lere kadar çıktığı belirtilmektedir. Okul çağındaki çocuklarda telefon ve tablet kullanımı gözle görülür bir şekilde artış göstermektedir. Yetişkin insanlarda da sosyal medya kullanımının popülaritesi  ve iş hayatının gereklilikleri ile birlikte hem bilgisayar hem de telefon ekranlarına uzun süre bakmak olası riski daha da artırıyor. Uzmanlar ise miyop konusunda acilen bir önlem alınması gerektiğini vurgulamaktadır.

Miyoptan korunmak için neler yapılabilir?

1- elinizde bulunan nesneye 40 cm uzaklıktan bakın.

Elimizden düşmeyen cep telefonları, tablet, bilgisayar vs. ile gözlerimiz arasına en az 40 cm mesafe koymalıyız. Aynı şekilde kitap okurken de bu kurala uymakta fayda var. Bu sebeple elimizde bulunan nesneyi burnumuzun ucundan itibaren 2 karış mesafe uzak tutmaya dikkat etmeliyiz.

2- 20-20-20 kuralı sizi koruyabilir.

Yalancı miyop, göz kaslarının yorulması, stres ya da aşırı yükleme sonrası gevşeyememe sonucunda oluşmaktadır. Bu sorun ile özellikle uzun süre yakın çalışma yapanlarda ve bir nesneye yoğun olarak odaklanma özelliği bulunan kişilerde karşılaşılmaktadır. Bu sebeple 20-20-20 kuralına uymak önem teşkil etmektedir. Yani her 20 dakikada bir 20 saniye için 20 metre uzaklıktaki bir noktaya odaklanın! Çalışma düzeninizi gün içinde gerektiği gibi farklı saat dilimlerine bölerek ayarlayın.

3- sosyal medyaya kendinizi kaptırmayın!

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile her fırsatta ekranlara uzun süre bakmaya maruz kalıyoruz. Bu durum yanma, kızarıklık, batma ve göz kuruluğu gibi belirtilerle miyop hastalığının erken yaşlarda ortaya çıkmasına, eğer varsa hızlı bir şekilde ilerlemesine yol açmaktadır. Bu nedenle siz siz olun sakın ola sosyal medyaya kendinizi kaptırarak aralıksız bir şekilde gözlerinize yazık etmeyin.

Yorum Yap