Nedir

Akıllı Ev Sistemi Nedir?

Editör by Editörmatik

Artık nesnelerin insanlarla ve birbirleri ile iletişim kurmasını istiyor ve sağlıyoruz. Günlük yaşamımızda kullandığımız her cihazdan akıllıca davranmalarını bekliyoruz. Böylelikle yaşamımızda daha işlevli, kolaylaştırıcı uygulamalar gelişiyor. Hep daha iyisini yapma ve yaşama potansiyelimiz var. Akıllı ev sistemleri de bu yaklaşımla gelişen yeni yaşam alanlarımız olmaya başladı. Sorunları önceden tespit eden, güvenliğimizi sağlayan, ışıklandırmamızı ve ısınmamızı yöneten, henüz sıralamakta bile zorlandığımız pek çok kolaylığı ve konforu yaşamımıza katan akıllı ev sistem ve yazılımları, niteliklerini artırarak çoğalmaya başladılar. Akıllı daire özellikleri yazılım çeşitliliği ve bütünleyici ana uygulamalarla insan aklını zorlayacak niteliklere bürünmüş durumda.

Yaşamımıza girmiş olan bu teknolojiler maliyetlerini karşılayarak kullanmaya başladığımızda artık vazgeçemeyeceğimiz konfor ayrıntılarımız haline gelmekte. Nesnelerin iletişimine tanık olduğumuz bu çağda akıllı ev nasıl yapılır sorusunun sınırı, devam eden bir teknolojik gelişme zincirinin sınırsızlığında uzanan yanıtlar toplamından oluşmaktadır. Akıllı evi tanımlayıp anlatan cümlenin sonuna nokta koyamayacağımız kesindir. Çünkü gelişme her an devam etmektedir ve edecektir.

“Akıllı” Diyebileceğimiz Ev Sistemleri

Güvenlik kameraları ve alarm sistemlerini kontrol altında tutan, pencere, perde, su vanası, kombi, klima, duman ve gaz detektörü, doğal gaz kontrolü, priz, elektrik ve aydınlatma kontrolü gibi en temel güvenlik noktalarını denetleyen, organize edilmiş güvenlik yazılımları akıllı ev tanımının en ilkel atası olma özelliğindedir. Neredeyse sadece güvenliğe odaklanmış bu temel sistem, aslında ev teknolojilerinin kalıcı özellikleri arasına girmeye çoktan başladı.

Yeni adımlar güvenlik dışında, yaşayanların konforunu artıran yazılımların bu ana iskelete eklenmesiyle ortaya çıkmaktadır. Sabah kahvenizi ve kahvaltınızı hazırlayan bir mutfak sistemini, yerleri rutin dolaşmalarla ya da gereklilik doğduğunda temizlemeye başlayan temizlik sistemlerini, sizinle online iletişimde olup evde oluşan eksik ve sorunlar hakkında bilgi veren, günlük planınızı anımsatan ve misafirlerinizi karşılayan ev içi yazılımını artık yalnızca hayal etmiyoruz, bunları yaşama potansiyeline sahibiz.

Akıllı Sistem Kurmak İçin Nasıl Bir Maliyeti Göze Almak Gerekir?

Akıllı evler hakkında bilgi edinebileceğimiz noktalar dünya üzerinde hala sınırlı sayıdadır. Bununla birlikte ileri çıkan farklı teknolojileri akıllı ev tanımı içine alan yaklaşımlar gözlenmektedir.

İlk bahsettiğimiz nitelikte güvenlik önlemlerinin genelini kapsayacak ve ışıklandırma, havalandırma, temizlik gibi artı birkaç konforu yaşamımıza ekleyecek olan yazılım sistemi toplamının yaklaşık 200 metre kare kullanım alanlı bir ev için en temel maliyeti 7 ile 8 bin Euro arasında oluşmaktadır. Elbette bunlar takriben oluşmuş rakamlardır. Size bu sistemi kurmayı öneren firmanın hangi özellikleri akıllı ev kapsamında sunduğu ile çok ilgili bir şekilde maliyetler değişkenlik gösterecektir.

Akıllı Ev Sistemi İçin Doğru Firma Nasıl Belirlenmeli?

Bu yeni alanda standartlar yeterince oluşturulmuş değildir. Bu yönde uğraşı içindeki firmaların referans niteliğindeki örnek çalışmalarını görün. Firmanın düzenli servis ve bakım sağlama yeteneği olup olmadığını tespit edin. Hızla gelişmekte olan bu sektörde kendini yenileyerek başarılı olmaya başlamış firmaların zamanla çoğalacağını söyleyebiliriz.

Yorum Yap