Sağlık

Ağrılı Adet Görme Menstruel Kramplar

Editör by seoturka

Ağrılı adet görme menstruel kramplar, günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Bu durum kadınların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi iş hayatlarındaki verimliliklerini de etkilemektedir.

 Ağrı Neden Olur?

Ağrı genellikle kanamanın gerçekleştiği gün veya kanamanın hemen öncesinde başlar ve 3 gün içinde sonlanır. Rahim her ay gebelik gerçekleşeceğini varsayarak rahim içi dokularını yeniler. Eski dokular bir miktar kanla atılmak zorundadır ve atılım sırasında kan kaybını minimuma indirmek amacıyla kasılır. Rahmin kasılmasına bağlı olarak menstruel kramplar gerçekleşir. Bu kramplar karnın alt bölgesinde yani kasıklarda şiddetli bir şekilde hissedilir ve kadınlar için çoğu zaman dayanılmaz bir acıya sebep olur.

 Ağrılı Adet Görmenin Belirtileri

Kasıklarda hissedilen şiddetli ağrıların yanında karında belirgin şişlik hissi, bacakta uyuşma, baş, bel ve sırt ağrıları, yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı, ishal veya kabızlık, baş dönmesi de görülebilir.

 Ağrıyı Azaltmak İçin Yapılabilecekler

Ağrıyı azaltmak için evde alınabilecek önlemlerin başında soğuktan kaçınmak gelir. İltihap olmayan durumlarda sıcak su torbası veya karna yapılan hafif masajlar ağrının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Şiddetli ağrılarda ağrı kesici alınabilir, ağrı kesicilerin işe yaramadığı durumlarda doktor tavsiyesiyle alınabilecek bazı doğum kontrol hapları da mevcuttur. Ancak ağrı kesicileri âdetin başladığı saatlerde almanın daha etkili olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Ağrılı Adet Kanaması

Bilinenin aksine hareketsiz kalmak yerine hareket etmek ağrıyı daha az hissetmenizi sağlar. Zencefil, papatya, melisa çayı veya rezene çayı ağrılı adet görme durumunda etkinliği kanıtlanmış çaylardır. Adet döneminde sigara ve alkol tüketimi ağrıyı artıran unsurlardan biridir, bu yüzden adet döneminde sigara ve alkol tüketilmesi önerilmemektedir.

Her adet döneminize şiddetli menstruel kramplar eşlik ediyorsa jinekolojik muayene olunması gereklidir. Çünkü ağrının sebebi psikolojik olabileceği gibi patolojik de olabilmektedir.

Yorum Yap