Kimdir

Adolf Hitler Kimdir?

Editör by Editörmatik

Dünya tarihinde adı en fazla kötülüklerle anılan kişilerin başında hiç şüphesiz, Adolf Hitler gelir. Acımasız uygulamaları, dünyayı milyonlarca kişinin ölümüne neden olan savaşa sürüklemesinden dolayı Hitler ve Nazi ideolojisi kötülüğün ve karanlığın simgesi haline gelmiştir.

Avusturya’da Küçük Bir Kasabada Doğdu

Gümrük memuru bir babanın, Alois Hitler’in oğlu olarak Avusturya’nın kuzeyindeki küçük Braunau am Inn kasabasında 1889’da dünyaya geldi. Annesi ise babasının akrabası olan Klara Pölzl’dı. Hitler, ilk eğitimini de Braunau am Inn’de almıştır. Avusturya’nın Linz kentinde ortaokula başlayan Hitler, hayat ve mücadelesini anlattığı “Kavgam” kitabında da belirttiği gibi ortaokul dönemlerinde tarih derslerine duyduğu ilgi sayesinde milliyetçi olmuştu. Tarih ve resim dersleri dışında başarılı bir öğrenci olmamıştır.

Ressamlığı ve Viyana Yılları

13 yaşındayken babasını kaybeden Adolf, annesinin de hastalanması yüzünden büyük bir geçim sıkıntısı yaşamaya başladı. Bu yüzden Viyana’ya gitti ve aynı yıl annesini kaybetti. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’ne başvursa da kabul edilmedi. Viyana’ya ilk gittiği yıllarda Yahudi karşıtı olmayan Hitler, Viyana’da yaşadığı 5 yıl boyunca antisemitist bir çizgiye doğru evrildi.

Büyük Hayal Gerçek Oluyor: Münih Yılları

Adolf Hitler hayatı boyunca Almanya’da yaşamak istemişti. Bu hayalini 1912’de gerçekleştirdi. Münih’e taşınarak mimarlıkla daha yakından ilgilenmeye başladı. Bu dönemde tam bir Yahudi karşıtı ideolojiyi savunan Hitler, Bolşevik Devrimi, Almanya’nın ve Avusturya-Macaristan’ın yenilgisi ve daha birçok olaydan Yahudileri sorumlu tutmaya başladı. Hitler, Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordularında hizmet etti. Batı Cephesi’nde savaştı ve onbaşı rütbesinde olmasına rağmen Birinci Sınıf Demir Haç askeri nişanı aldı. Alman vatandaşı olmadığı için rütbesi yükseltilmedi. Katı bir Alman vatanseveri ve milliyetçisine çevrilmişti. Almanya’nın teslim olmasını ihanet olarak kabul etmişti.

Siyasi Hayata Atılması ve Yükselişi

Guido Von List ve Thule cemiyetlerine katılarak siyasi hayata atılan Hitler, yeni kurulan Alman İşçi Partisi’ne katıldı. Parti propagandasını  tamamen üslendi ve partinin adı kısa sürede Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirildi. Münih’teki Bavyera hükümetine karşı darbe yaptı ve bundan dolayı tutuklu yargılandı. Bu dönemde ünlü “Kavgam” kitabını yazdı. 1932’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci oldu. 1932’de yapılan genel seçimlerde parlamentoya girmeyi başardı. 1933’te ise şansölye olarak hükümeti kurma yetkisi aldı. Hükümeti kuramayınca tekrar seçime gidildi ve 1933’te parlamentodaki çoğunluğu alarak hükümeti kurdu. Bu yıldan sonra tüm yetkileri elinde toplamaya başlayan Hitler, ülkeyi katı bir diktatörlüğe doğru götürmeye başladı.

İkinci Dünya Savaşı

1938’de Avusturya’yı Almanya’ya bağlayan Hitler, Avrupa’da yayılmacı bir politika izlemeye başladı. Ardından Saar bölgesini, Südet eyaletini Almanya’ya bağladı ve Çekoslovakya’yı işgal etti. 1 Eylül 1939’da Polonya’ya saldıran Almanya, İkinci Dünya Savaşı’nın da fitili ateşlemiş oldu. Kısa sürede Varşova ele geçirildi. 1941’e kadar Fransa dahil olmakla Avrupa’nın büyük bir kısmını ya işgal etti ya da kendine bağladı. 1941 yazında Sovyetler Birliği’ne saldırdı. 4 yıl süren büyük savaşta milyonlarca insan hayatını kaybetti. 1945’te Berlin’e saldıran Rus ordularının eline geçmemek için 30 Nisan’da intihar etti.

Hitler’in Türkler Hakkında Görüşleri

Adolf Hitler’in Türkler hakkındaki sözleri genellikle askeri özellikleri öne çıkaracak niteliktedir. Dünyada savaşmayacağı tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Hitler, konutanlarının Türkiye’ye saldırma konusundaki ısrarını reddetmiş, eğer saldırırsa tüm Türkleri yok etmek zorunda olduğunu ifade etmiştir: “Yoksa 1 tane bile hayatta bırakırsak, yeni bir devlet kurar ve intikamını alır”.

Hitler’in bilinen bir diğer sözü de şu şekildedir: “Eğer dünya tek bir devletten oluşsaydı, sanayisi Almanlar, Askerleri Türkler, Fahişeleri Fransızlar olurdu”.

1 Yorum

 • Adof Hitler
  Tarihin yetiştirdiği ender insanlardan birsi
  Olğanüstü cesaretli gözü kara,ülkesine miletine bağlı tarih her ne kadar kötü insanlık yüz karsı cani katil ve zalim desdeki Hakıkatla bence ilgisi asla yok
  Hangi mietin devlet Başkanları zalim katil cani değil ki?
  Adof Hitleri :
  Zalim caniliye sürüklüyen tek nedeni Biriinci Cihan savaşında Almanya’ın ağır yenilgsi kayıtsız şarts ız Almanya’nın teslim olup altından kalkamıyaxağı tazmınat ödemesi sırf bu LEKEYİ silmek için Adof Hitleri zalimliğe itmiştir ah keşke muzafer olarak Savaştan çıksaydıda Moskof Rus İngiliz Emperyalizim yayılmacıklık polutukasına dur demiş olurdu Bunu çok isterdim Ve en büyük veen lanetli olanı aslında Moskof R us’lar ve enperyalist insanlık yüz karsı ingilzlerd ir! vesselam.

Yorum Yap