Nedir

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil Kullanım Kotası Nedir?
Editör by Behlül Güngör

Adil kullanım kotası(AKK) veya adil kullanım noktası(AKN), kullandığın internet hizmetine ait kotan yani hız alanın dolduğunda veri indirme ve yükleme hızının azalması, böylelikle kullanım kısıtlansa dahi internetten mahrum olmamayı hedefleyen bir uygulamadır. Kullanıcı eşitliği amacıyla yapıldığı söylenen fakat memnun ettiği kadar isyan ettiren bir uygulama olduğunu düşünenler de vardı. İnternet hayatımızın vazgeçilmezlerinden olduğundan, kesildiğinde veya yavaşladığında suratlara yansıyan isyanı hepimiz yaşamışızdır.

internette-adil-kullanim-kotasi-nedir.jpg

Mevcut Durum

Telekomünikasyon şirketlerine ait paketlerden birini kullandığında, kampanyanıza ve kullanımınıza uygun hız ve hız alanı seçersin. Paketin, her ay sonu yenilenmektedir. Ay sonu gelmeden kotanı aşman durumunda, hızın maksimum 3 mbps’e düşer. Yükleme ve indirme hızın, AKK durumunda, mevcut paketine göre değişkenlik gösterebilir.

Ben Bunu Sürekli Nasıl Takip Edeceğim” Diyenlere

Adil kullanım kotası sorgulama işlemi çok basit aslında. İlgili internet servis sağlayıcının müşteri hizmetlerini arayarak veya internet, mobil uygulama, online işlem merkezi gibi sistemler üzerinden bilgilerini girerek kota kullanımını kontrol edebilirsin. İçin rahat etsin diye belirtelim ki internet servis sağlayıcıları %80 ve %100 dolum sağladığında, sisteme kayıtlı cep numaran üzerinden tarafına bildirimde bulunuyorlar. SMS bildirimi almak istemiyorsan, iptal ettirme şansın var. Dilersen paket yenilenene kadar ek paketler de alabilir, mevcut hızına kavuşabilirsin.

adil-kullanim-kotasi-kaldirma.jpg

Adil Kullanım Kotasız Paket Yok Mu?

İşinde kullanan, oyun oynayan, sürekli indirme yapmak durumunda olan ve daha bir çok sebepten kullanımının kısıtlanmamasını isteyenlere belirli şartlar dahilinde uygun paketler var tabii ki de. Ama herkesin beklediği adil kullanım kotası kaldırma ile ilgili de bir haber var ki paket değiştirip değiştirmeme konusunda kişiyi tereddüte düşürüyor.

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor Mu?

Türkiye’de uygulanan AKK’nın denetimi, onayı ve kararı; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) tarafından yapılmaktadır. 02.07.2012 yılında hayatımıza giren adil kullanım kotası hikayesinin 6 yıl süreceği söylentileri yayılmakta. Sıkça sorulan “Adil kullanım kotası kalktı mı?” sorusuna cevap BTK’dan geldi. BTK’nın yayınladığı 27.12.2016 karar tarihli açıklamaya göre, AKK uygulaması 31.12.2018 itibariyle sona erecek.

Nereden Çıktı Bu Karar?

Teknoloji hızla ilerlemekte, bireyler bilinçlenmekte ve buna istinaden tüketiciler çözüm bekleyip tepki göstermekte. Öyle ki, change.org’ ta 200.000 kişi AKK’nın kaldırılması konusunda imza atarak 2015 yılının en çok imzalanan kampanyalarından birine önayak oldu.  BTK, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ithafen yazılan bu kampanyanın illa ki etkisi oldu ve çözüm arayışına gidildi.

Olacak Durum

1 Mayıs 2017’de başlayacak olan karar; 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKK’ya dahil edilmemesi ve o saatlerde AKK aşılmış olsa bile indirme hızının kısıtlanmayacak olmasıdır. İşletmeciler, AKN uygulaması içermeyen internet ve tarife paketi seçeneklerini artıracaktır. Mobil şebekelerde, AKN sonrası asgari indirme hızı 128 kbsn olacaktır. Sabit şebekelerde ise AKN sonrası veri indirme hızları alt ve üst sınıra göre belirlenmekte, 3 ile 64 mbps arası değişecektir. İlgili listeye BTK’nın sitesinden ulaşabilirsin.

Yorum Yap