Eğitim

6 Yaş Altı Çocuk Eğitiminde Püf Noktalar

Editör by Editörmatik

0-6 yaş yani bir diğer adı ile ‘ okul öncesi yaş gurubu’ çocuğun gelişiminde büyük önem taşıyan bir dönemdir. 6 yaş altı çocuk eğitimi özenle verilmeli ve bu dönemde gelişimin oldukça hızlı olduğu unutulmamalıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanın zekâ gelişimi tam olarak 0-6 yaş arasında tamamlanmaktadır. Bu gerçek göz önünde bulundurularak bu yaş grubunda olan çocuğunuz için en verimli eğitimi vermeli, gerekli ilgi ve alakayı göstermelisiniz.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitimde büyük rol anne ve babaya düşmektedir. Büyüme ve gelişimin en hızlı olduğu bu dönemde tüm olasılıkları fırsata dönüştürmek çocuğun ailesinin ve yakın çevresinin elindedir. Doğru eğitimin verilmesi gerektiği bu dönemde, gelişimi desteklenmeyen çocuklar ileri zamanlarda arayı kapatmak konusunda büyük zorluklar yaşayabilmektedir. Yani bilgiye ve eğitime açık olan 6 yaş altı çocuğunuz için dönemi fırsata çevirmelisiniz.

0-6 Yaş Grubu Çocukların Gelişimi

6 yaş altı çocukların gelişiminde zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal faktörlerin büyük etkisi vardır. Babanın ve annenin işi, kardeşler, varsa bakıcılar ya da okul öncesi eğitimler çocuğu her anlamda etkiler ve gelişiminde büyük önem taşır. Çocuğunuza anne baba olarak mutlaka onun gelişimini destekleyecek çevreyi sunmalısınız. Bu 6 yaş altı çocuk eğitiminde püf noktaları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Çevre çocuğunuzun beceri ve yetenek konusunda en üst seviyelere çıkmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuza yeni bilgi ve beceriler yüklemeli, onunla kaliteli zaman geçirmelisiniz. Örneğin; bisiklete binmek, yüzmek, paten kaymak, boya yapmak, çiçek yetiştirmek ya da balık beslemek. Tüm bunlar ona hem güven hem de sorumluluk alma duygusu kazandıracaktır. Çocuğunuzu sınırlı bir dünya içerisinde tutmak yerine farklı alanlar ile tanıştırın. Tiyatro, müzeler, hayvanat bahçesi, sirkler, yeni yer ve doğa gidilebilecek alanlardan bazılarıdır. Birlikte hareket etmeniz, ona dokunmanız, karşılıklı diyalog halinde olmanız ve onu sizin hayatınıza katarak tüm çevre ile tanıştırmanız size güvenmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzun Eğitimini Keyifli Zamanlarla Destekleyin

6 yaş altı çocuk gelişimi konusunda en büyük görev elbette anne ve babaya düşmektedir. Ebeveynler çocuklarına gerekli ilgi ve alakayı göstermeli, çocuğunun içindeki iyi tüm potansiyelleri açığa çıkarmalıdır. Çocuğunuza eğitim verirken bunu eğlenceli hâle getirerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Öyküler ile anlatacaklarınız, hikâyeler ile vereceğiniz örnekler istenileni algılamasında yardımcı olacaktır.

Çocuğunuza sorumluluklar verin. Onlara yeni beceriler kazanabilmeleri için fırsatlar yaratın. Başarılı çocuklar ancak anne ve babasının doğru desteği ile büyür.

Yorum Yap