Teknoloji

5G Teknolojisine İlişkin Bilinmeyenler

Editör by Editörmatik

3G, 4G, 4,5G derken 5G’nin de hayatımıza girmiş olması, bu teknoloji ifadelerinin bilinmeyenlerini bilmenin vaktinin geldiği ortaya koyuyor. Özellikle 5G’nin ne olduğu, ne avantajlar sağladığı, bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor. 5G teknolojisi, 2010 yılı itibariyle Türkiye’de etkin şekilde kullanılacak diyen uzmanlar, Avrupa’da çalışmalarına başladı bile.

Çok Hızlı, Yeni Teknolojik Gelişmelerin de Tetikçisi

Çok hızlı internet erişimi sağlayacak olan 5G, özelllikle de film izlemek isteyenlere büyük avantaj sağlayacak çünkü en yüksek çözünürlüğü bile 5G sayesinde kesintisiz izlemek mümkün olacak. Hâl böyle olunca, 5G’yi kaldırabilecek yeni akıllı telefon ve cihazların da üretilmesi gerekecek.

Evde kullanılan elektronik aletlerden, beyaz eşyalardan tutun da otomobillere, yollara kadar pek çok şeye ağ bağlanabilecek ve internete bağlanabilen türlü türlü eşya hayatımıza girmiş olacak. Ki bu da, 5G sayesinde mümkün olacak.

Geniş Bant Özelliği

Cihazlar daha hızlı internete ihtiyaç duyacakları için var olandan 1000 kat fazlasına kadar geniş bant gerekli olabilir. Ayrıca otomatik giden otomobillerde veya mevcut olanlarda, kazayı algılama, önceden uyarma, otomatik fren gibi özellikler, 5G sayesinde hayata geçecek. Örneğin siz yolda giderken yakın mesafede kaza varsa önceden uyarılacaksınız. Ayrıca güvenilir ve sağlam işlem görecek olması da 5G’yi öncüllerinden ayırıyor, yeni bir öncül olarak konumlanmasını sağlıyor.

4G’den 50 kat daha hızlı olması beklenen 5G teknolojisi, ilk olarak Kore’de kullanılacak, ardından Avrupa’da denenecek. Güney Kore’de 2018 kış olimpiyatları esnasında, 5G’nin deneneceği söyleniyor. Saniyede 10 Gbps gibi hızlı transferi mümkün kılan teknoloji, 100 milyar cihazın birbirine bağlanmasını da sağlayabilecek. Üstelik hızda herhangi bir yavaşlama olmayacak.

İşletim Sistemlerine Elveda

Her geçen gün yeni bir oluşum işine giren teknolojik girişimleri iyi yorumlamak için öncelikle Teknoloji Nedir bilmemiz gereklidir. 5G ile birlikte telefon ve tabletlerde kullanılan işletim sisteminin ortadan kalkacağını öngören uzmanlar, tüm bilgilerin bulut bilişim üzerinden sağlanacağını söylüyorlar. Evleri de izlemek, herhangi bir acil durumda müdahale etmeye gerek kalmadan kurumları eve yönlendirmek de heyecanlandıran gelişmeler arasında. Elektrik ve su şebekelerine yerleşecek olan veri alım ve verim sistemleri ile de fatura kontrolü mümkün olacak. Yani hayatın her alanında, 5G kolaylık ve gelişim sağlayacak.

Yorum Yap