Nedir

3 Boyutlu Yazıcıların Hayatımıza Getirdiği Yenilikler

3 Boyutlu Yazıcıların Hayatımıza Getirdiği Yenilikler
Editör by Behlül Güngör

Her geçen gün gelişen teknolojiye bir yenisi daha ekleniyor. 3D (3 Boyutlu) yazıcı nedir? 3 boyutlu yazıcı nasıl kullanılır ve hayatınıza katacağı yenilikler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız işte soruların cevabı bu yazımızda bulacaksınız. Bugüne kadar kullandığınız 2 boyutlu yazıcılar tarih oluyor onun yerine bir devrim niteliğinde olacak 3 boyutlu yazıcılar geliyor. Peki bu 3 boyutlu yazıcı nedir ve nasıl kullanılır?

3d-yazicilar.jpg

3 Boyutlu (3D) Yazıcı Nedir ?

Bugüne kadar 2 boyutlu yazıcılar kullanıyorduk. 3 boyutlu yazıcılar, 3 boyutlu nesnenin görüntüsünü çıktı yapılacak olan materyale katmanlı bir şekilde basar. 2 boyutlu yazıcıların işleyiş sistemi 3 boyutlulara göre daha basittir. 2 boyutlu yazıcılardan bir çıktı alacağınız zaman yazıcı öncelikle çıktısı alınacak olan şeyi tarar ve daha sonra yine çıktısı alınacak olan şeyin modelini alır daha sonra ise çıkardığı model üzerinde yazma işlemi yapıyor en son olarak tüm bu işlemlerden sonra 2 boyutlu bir kağıda çıktıyı basıyor. Peki 3 boyutlu yazıcıların işleyişi nasıl? Şimdi son teknoloji ürünü olan 3 boyutlu (3D) yazıcıların işleyiş sistemine bir göz atalım. 3 boyutlu yazıcılar nasıl çalışır?

3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır ?

3-boyutlu-yazicilar.jpg

3 boyutlu yazıcının ne olduğunu öğrendikten sonra şimdi de 3 boyutlu yazıcılar nasıl çalışır? Sorusuna cevap bulalım. 3 boyutlu yazıcıların işleyiş sistemi tabii ki de 2 boyutlu yazıcılardan farklıdır. 3 boyutlu yazıcılar yeni yeni kullanılmaya başladığı için şu anda sadece plastik ve yumuşak malzemeler kullanılmakta. 3 boyutlu yazıcılar da çıktı yaparken 2 boyutlu yazıcıların işleyişi gibi yapıyor yani önce çıktısı alınacak şey taranıyor daha sonra modelleniyor ve daha sonra da model 3 boyutlu bir şekilde basılıyor. Bunu da öğrendikten sonra haydi şimdi bu 3 boyutlu yazıcıların hayatımıza getireceği yenilikler nelerdir? Sorusuna cevap bulalım.

3 Boyutlu Yazıcılar Hayatımıza Ne Gibi Yenilikler Getirecek ?

Öncelikle belirtmek gerekir ki 3 boyutlu yazıcılar hemen hemen her sektörün yararlanabileceği bir teknolojik araçtır. 3 Boyutlu yazıcılar sayesin de elde etmenizin zor olduğu bir şeyi elde edebilirsiniz 😉 Daha da gelişecek olan 3 boyutlu yazıcı sayesin de yakın zaman da 3 boyutlu yazıcılar ile çikolata bile yapabileceksiniz. 3 boyutlu yazıcı sayesinde bir anne daha doğmadan çocuğunun ultrason görüntüsünden 3 boyutlu çıktı alarak çocuğuna dokunabilecek. İşte hayatımızda devrim niteliğin de bir gelişme olacak olan 3 boyutlu yazıcıların hayatımıza katacakları bu şekilde ve hatta ilerleyen teknoloji ile daha da fazlası olacaktır. Bu yazımızda 3 boyutlu yazıcı nedir? 3 Boyutlu yazıcı nasıl çalışır? 3 boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir? Sorularına cevap bulduk. Umarım tatmin edici açıklamalar yapmışızdır. İlerleyen teknolojiler de görüşmek üzere 😉

Yorum Yap