Teknoloji

2017’nin Teknoloji Çılgınlığı

Editör by Editörmatik

Teknoloji, her geçen gün hayatımızı kolaylaştırmakta ve bizi yeni alışkanlıklara sürüklemektedir. İster istemez tüketicisi olduğumuz teknolojiye ayak uydurmak her geçen gün bize yardımcı olmasını sağlamaktadır. Gün be gün artan bu çılgınlık 2017 yılında devrim niteliğinde gelmekte.

2016 yılı içeresinde sözü edilen 2017’de hayata geçmesi planlanan teknolojik tasarımlar şu şekildedir:

Nesnelerin İnternet Bağlantısı

Nesnelerin interneti ile son birkaç yıldır yaşantımızda köklü değişimlerle yer alacak. Televizyon artık akıllı cihazlara dönüşmektedir. Nesnelerin internete bağlanması da bu boyutta daha ileri düzeyde olan ev eşyalarına kadar internet bağlanması sağlanacaktır. Uzaktan internet ağı ile kontrol edilen bu sistem birçok kolaylığı beraberinde getirecektir. Örneğin; kapıyı akıllı telefon ile açma teknolojisi ile s,z evde bulunmadığınız anda gelen bir paket veya misafirinizi kapınızı uzaktan kumanda ile açıp anahtara sahip olmadan birini içeri alabileceksiniz.

Drone’lar

Yaklaşık 10 yıl önce hayatımıza oyuncak olarak giren droneların ticari kullanımı fark edilerek önemli değişimlere neden olacak. Kalabalıklaşan şehirlerde birçok yardım trafik mağduru olmakta ve önemli zararlara sebebiyet vermektedir. Dronelar ile bu talihsizlikten kurtulup drone ambulanslar sayesinde vaktinde müdahale işlemleri planlanmaktadır.

Sürücüsüz Araçlar

Sürücüsüz otomobiller geçtiğimiz yıllarda birkaç ülkede teste tabi tutulmuştur. Hem güvenlik hem de konfor açısından büyük bir gelişme olacak bu araçlar otomobil ile sınırlı kalmayıp, minibüs, otobüs, tır gibi toplu taşımalara da değişim sağlamaktadır.

Esnek ekran

Daha önce esneyebilir ekran gibi araştırması yapılan bu alanda bükülebilir, katlanabilir ekranlar akıllı cihazlarımızı ergonomik kılacak bir boyuta ulaşacaktır.

Görüntü tanıma uygulaması

Ses tanıma teknolojisi ile akıllı cihaz kullanımının kolaylaşması bunun daha ilerisinde görüntü tanıma teknolojisini getirmektedir. Görüntü tanıma teknolojisi ile ayrıca güvenlik ve gizlilik uygulamaları da lehimize işleyecektir.

Sanal gerçeklik ve arttırıcı gerçeklik

Oyunlar, filmler gibi birçok alanda yaygınlaşan sanal gerçeklik gerçek ortam yanı sıra bulunmak istediğimiz sanal ortama bizi yakınlaştırmakta. Arttırıcı sanal gerçeklik ile de bu yöntemin bir ilerisine gidilmektedir. Filmlerde ortama yayılan kokuyu almamız gibi birçok gerçeklik ile sanal ortamlar artık hayatımızın daha bir içerisinde bulunacaktır.

Bu tarz gelişmeleri anlamak ve detayına inmek için öncelikle Teknoloji Nedir makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap